Druga w sezonie wygrana Norweżek

Juni Arnekleiv, Ida Lien, Ingrid Tandrevold i Marte Olsbu Roeiseland - to skład zwyciężczyń biegu sztafetowego 4x6km podczas PŚ w Ostersund. Norweżki wyprzedziły Francuzki oraz Niemki. Polki przystępowały do wyścigu w roli outsiderek - były najniżej klasyfikowanym zespołem w stawce, a mimo to potrafiły wyprzedzić trzy ekipy i zająć 12. miejsce.

Bieg sztafetowy kobiet odbywał się w sprzyjających warunkach pogodowych, co szczególnie dobrze widać po wynikach strzeleckich poszczególnych ekip. W czołowej dziesiątce znalazła się tylko jedna drużyna, która zanotowała karną rundę - Kanadyjki uplasowały się na dziesiątym miejscu. Pozostałe zespoły za każdym razem strącały wszystkie krążki. Najlepiej wypadły Austriaczki, które spudłowały łącznie tylko trzy razy. Nie wystarczyło im to jednak do tego by włączyć się do walki o podium. Bez Lisy Hauser w składzie zajęły szóste miejsce ze stratą niemal dwóch minut do zwyciężczyń.

Wygrały Norweżki, któe zestawiły skład tak, by wszystko co najlepsze zostawić na drugą część rywalizacji. Arnekleiv i Lien, które na co dzień nie zaliczają się do ścisłej czołówki spisały się jednak dobrze. Norwegia na półmetku zajmowała czwarte miejsce z dziewięciosekundową stratą do prowadzących Francuzek. Tandrevold i Roeiseland odprawiły rywalki z kwitkiem, choć przewaga na mecie nie była jakaś imponująca. Anais Chevalier-Bouchet finiszowała ledwie 15 sekund po Norweżkach, dla których to druga wygrana w sezonie. Poprzednio triumfowały w Ruhpolding, nie wystarczyło to jednak do wygranej w pucharowej klasyfikacji biegu sztafetowego. W nim 20 punktów przewagi zachowały Francuzki, które drugą lokatę w Ostersund wywalczyły mimo absencji Julii Simon.

Norweżki spudłowały czterokrotnie, kolejne zespoły - Francuzki, Niemki, Włoszki - korzystały z siedmiu dodatkowych pocisków. Wśród Niemek, które ostatecznie zajęły trzecie miejsce, zawiodła Denise Herrmann-Wick. Mistrzyni świata miała wszystko w swoich rękach do tego by powalczyć o zwycięstwo, na trasę ruszała tylko dwie sekundy za Roeiseland, ale aż pięć niecelnych strzałów i spore straty czasowe z tym związane zepchnęły ją na najniższy stopień podium. 

W porównaniu z mistrzowskim składem z Oberhofu Włoszku wystartowały bez Hanny Auchentaller, za to z Rebeccą Passler w składzie. Najsłabszym punktem drużyny okazała się jednak występująca na trzecim odcinku Samuela Comola, która straciła na tyle dystansu do czołowej trójki, że nawet notujaca najlepszy czas na ostatnim odcinku Lisa Vittozzi nie była w stanie dogonić podium. Zawód swoim kibicom sprawiły Szwedki, które kontakt z czołówką straciły na drugiej zmianie za sprawą słabego występu Anny Magnusson.

Na starcie pojawiło się 15 ekip - z ostatnim numerem świadczącym o najsłabszym rozstawieniu wystartowały Polki. Podopieczne trenera Tobiasa Torgersena starały się jednak powalczyć o miejsce w pierwszej dziesiątce. Po niezłych zmianach Joanny Jakieły i Anny Mąki było to całkiem możliwe. Na półmetku Biało-Czerwone był dziewiąte ze stratą ledwie nieco ponad minuty do najlepszych. Schody zaczęły się na trzecim odcinku - Natalia Sidorowicz co prawda uniknęła pokonywania dodatkowego dystansu, ale korzystała z aż sześciu dodatkowych nabojów i osunęła się na dwunaste miejsce. Do końca nie było wiadomo czy w strefie zmian pojawi się ostatnio przeziębiona Kamila Żuk. Najwyżej klasyfikowana polska zawodniczka w tym sezonie stawiła się na starcie i mimo karnej rundy w postawie leżąc była w stanie utrzymać dwunastą lokatę do końca. To wyrównanie najlepszego pucharowego występu w tym sezonie - Polki były również dwunaste na inaugurację w Kontiolahti. W klasyfikacji sztafet nasze reprezentantki zajęły piętnastą pozycję.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SZTAFET