Trzecie złoto faworytki

Selina Grotian to jedno z najgorętszych nowych nazwisk w biathlonie. 19-letnia Niemka sięgnęła po tytuł mistrzyni świata juniorek w sprincie, pomimo że mogłaby rywalizować kategorię niżej. Porównania z Magdaleną Neuner narzucają się same.

Była faworytką do zwycięstwa i nie zawiodła - Selina Grotian wygrała w sobotę sprint juniorek podczas MŚJ w Szczuczyńsku. Niemka, która w tym sezonie z powodzeniem rywalizowała w seniorskim biathlonie - wygrała zawody Pucharu IBU, zdobyła tytuł mistrzyni Europy seniorek - nie dała najmniejszym szans rywalkom. Choć była najmłodsza w stawce to z dwoma pudłami na koncie wyprzedziła Jeanne Richard aż o 53 sekundy. Dla Grotian to już trzecie złoto na tych MŚJ, w niedzielę będzie miała autostradę do tego by po raz czwarty stanąć na najwyższym stopniu podium.

Na usta cisną się porównania z Magdaleną Neuner, która również święciła triumfy wśród juniorek będąc jeszcze juniorką młodszą i bardzo szybko zaczęła odznaczać swoją obecność w seniorskiej stawce. Grotian może zadebiutować w Pucharze Świata jeszcze w tym sezonie - zawodniczka z największą liczbą punktów na MŚJ zostanie zaproszona przez IBU do udziału w finale sezonu w Oslo.

Ciekawie wyglądała walka o srebro. Jeanne Richard z Francji wyprzedziła Sarę Andersson ze Szwecji o zaledwie dwie sekundy. Niewiele brakowało, a na podium stanęłyby dwie Francuzki - czwarty czas uzyskała Anna Bondoux, której do trzeciego miejsca zabrakło nieco ponad trzech sekund. Na nic zdało się bezbłędne strzelanie Leny Repinc i Zivy Klemencic - Słowenki musiały się zadowolić piątym i szóstym miejscem. Na starcie zabrakło ich rodackzi Kaji Zorc, która sięgnęła po złoto w biegu długim.

Polki nie odegrały czołowych ról i to pomimo względnie dobrego strzelania. Anna Nędza-Kubiniec z jedną karną rundą na koncie dotarła do mety ze stratą ponad dwóch i pół minuty do Grotian. Na trasę biegu pościgowego ruszy jako 29. Barbara Skrobiszewska strzelała bezbłędnie, co przy jej aktualnej formie biegowej dało jedynie 37. pozycję. Daria Gembicka po przebiegnięciu dodatkowych 300 metrów uzyskała 47. czas dnia. Czwarta z naszych reprezentantek - Klaudia Topór - nie stawiła się na starcie.

WYNIKI

fot. IBU

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Sara Andersson

 Niemcy | kobieta | Selina Grotian