Wierer najlepsza w biegu na 15km, Vittozzi z kulą

Włoszki zdominowały rywalizację w biegu indywidualnym podczas Pucharu Świata w Ostersund. Dorothea Wierer i Lisa Vittozzi strzelały bezbłędnie - pierwsza wygrała zawody, druga zdobyła małą kryształową kulę za starty w tej konkurencji. Z Polek najlepiej spisała się Natalia Sidorowicz.

To był koncertowy występ zarówno Dorothei Wierer, jak i Lisy Vittozzi. Obie zakończyły bieg ze stuprocentową skutecznością strzelecką, obie wyróżniły się dodatkowo świetnym czasem pobytu na strzelnicy. Przed ostatnim okrążeniem górą była Wierer, która miała sześć sekund przewagi nad Vittozzi. Na mecie różnica ta wzrosła do niemal pół minuty na korzyść Wierer, dla której to już szósta wygrana w biegu na 15km w karierze. Więcej zwycięstw w tej konkurencji na swoim koncie mają już tylko legendy: Magdalena Forsberg (7) oraz Uschi Disl (9).

Vittozzi na pocieszenie został triumf w klasyfikacji pucharowej biegu indywidualnego. Włoszka była trzecia w Kontiolahti, pierwsza w Ruhpolding i druga w Ostersund. 28-latka powtórzyła tym samym swoje osiągnięcie z sezonu 2018/19, gdy również sięgnęła po małą kryształową kulę za występy w biegu na 15km.

Włoszki dzięki świetnemu występowi w pierwszej konkurencji zawodów w Ostersund awansowały na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Vittozzi jest druga, Wierer trzecia - obie wyprzedziły w czwartek Elvirę Oeberg, która mimo tylko dwóch pudeł zajęła przed własną publicznością tylko dwudziestą lokatę. Z takim samym bagażem kar Julia Simon potrafiła zająć czwarte miejsce i to właśnie Francuzka w dalszm ciągu okupuje fotel liderki PŚ. Na cztery starty do zakończenia sezonu ma 148 punktów przewagi nad Vittozzi.

Piąta w generalce jest Denise Herrmann-Wick, która uzupełniła skład podium czwartkowego biegu indywidualnego w Ostersund. Niemka nie poprawiłaby swojej lokaty nawet przy bezbłędnym strzelaniu. Z jedną minutą kary do zwyciężczyni straciła ponad półtorej minuty. Najlepszy sezon w karierze zalicza Emma Lunder. Kanadyjka już po raz trzeci tej zimy zajęła lokatę w czołowej szóstce - w Ostersund strzelała bezbłędnie i uzyskała piąty rezultat.

Listę tych zawodniczek, które zawiodły otwiera Marte Olsbu Roeiseland. Norweżka w Novym Meście kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa, a starty w Szwecji zaczyna od zaledwie 55. miejsca. To efekt aż pięciu niecelnych strzałów. To najsłabszy występ Olsbu Roeiseland od lutego 2018 roku i igrzysk w Pjongczang. Nieco lepiej zaprezentowała się mistrzyni świata w biegu na 15km Hanna Oeberg, która z trzema pudłami na koncie zajęła 23. pozycję. Z kolei Lisa Hauser oddała pięć niecelnych strzałów i uplasowała się na 46. lokacie.

Tuż za utytułowaną Austriaczką zawody ukończyła Natalia Sidorowicz, dla której to drugi najlepszy pucharowy wynik w karierze. 24-letnia Polka spudłowała tylko raz - w ostatnim strzale podczas pierwszej wizyty na strzelnicy - i do najlepszej zawodniczki straciła pięć i pół minuty. Dwie minuty do czasu biegu miała doliczone Anna Mąka, co przy jej dzisiejszej dyspozycji na trasie zaowocowało 60. miejscem. Z kolei na 69. pozycji sklasyfikowano Joannę Jakiełę, która spudłowała czterokrotnie.  Z udziału w biegu na 15km z powodu przeziębienia zrezygnowała Kamila Żuk.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU INDYWIDUALNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane newsy

19.03.2023 | Klamra Oeberg

19.03.2023 | Podium szczęśliwych ludzi

19.03.2023 | Kalkulatory w ruch

18.03.2023 | Herrmann z małą, a Simon z dużą kulą

18.03.2023 | Maszyna nie zwalnia

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Denise Herrmann-Wick

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer