Ósme lokaty na inaugurację MŚJ

Sztafeta mieszana juniorów młodszych w składzie Oliwia Arendarczyk, Amelia Liszka, Hubert Matusik, Fabian Suchodolski zajęła ósme miejsce w pierwszej konkurencji Mistrzostw Świata Juniorów w Szczuczyńsku. Trzy godziny później rezultat ten powtórzyli juniorzy. Złote medale dla Norwegii i Niemiec.

Jako pierwsi rywalizowali juniorzy młodsi. Otwarcie nie zapowiadało końcowego sukcesu Norwegów. Po dwóch karnych rundach Ragny Fodstad i jednej Maren Brannare-Gran sztafeta norweska na półmetku plasowała się ledwie na siódmym miejscu z aż trzema minutami straty do prowadzących Niemiec. Sytuacja zmieniła się na trzeciej zmianie, gdy aż cztery karne rundy biegał prowadzący Tim Nechwatal. Kasper Kalkenberg zdołał na tym odcinku odrobić do liderów niemal całą różnicę pozostałą po występie dziewczyn. Sivert Gerhardsen ruszał na ostatnią zmianę zaledwie z 11 sekund po prowadzących i bardzo szybko wyprzedził rywali, objął prowadzenie i zwiększał przewagę. Na mecie Norwegia zameldowała się ponad pół minuty przed zespołem niemieckim.

W walce o brązowy medal najskuteczniejsi okazali się Ukraińcy, którzy wykorzystali wpadkę Cesare Lozzy. Włoch na ostatnią zmianę ruszał jako pierwszy, ale po dwóch karnych rundach osunął się ostatecznie na czwartą lokatę. Zespoły Czech, Finlandii i Austrii zajęły miejsca od piątego do siódmego - od drużyn z TOP4 odróżnia ich to, że nie biegały karnych rund. Zdecydowanie gorzej radziły sobie za to na trasie.

Polacy finiszowali na ósmym miejscu. W naszym zespole z dobrej strony pokazali się zwłaszcza Hubert Matusik i Fabian Suchodolski - obaj zanotowali czwarte czasy na swoich zmianach. Dodatkowe 150 metrów pokonywała startująca na pierwszej zmianie Oliwia Arendarczyk, która do mety swojego odcinka dobiegła na czternastej pozycji ze stratą ponad dwóch i pół minuty do najlepszych.

W biegu juniorów Polskę reprezentowała drużyna w składzie Anna Nędza-Kubiniec, Daria Gembicka, Jan Guńka i Marcin Zawół. Niestety już na pierwszym strzelaniu Nędza-Kubiniec zaliczyła karną rundę i Polacy bezpowrotnie stracili kontakt z czołówką. Łącznie nasza drużyna dobierała czternaście dodatkowych pocisków i finiszowała na ósmej pozycji. Najlepiej wypadł Guńka, który na swojej zmianie miał trzeci czas.

Wygrali Niemcy w składzie Johanna Puff, Selina Grotian, Benjamin Menz, Hans Koellner. Nasi zachodni sąsiedzi uniknęli wpadek strzeleckich i wygrali z przewagą prawie pół minuty nad zespołem Francji. Na trzecie miejsce w samej końcówce rywalizacji awansowali Norwegowie. Scenariusz był podobny jak w przypadku rywalizacji młodszej kategorii. Biathlonistki z Norwegii narobiły sporych strat, ich koledzy z drużyny zabrali się za ich odrabianie. Martin Nevland oraz Isak Frey wygrali męskie zmiany zapewniając sobie brąz.

WYNIKI:
SZTAFETA MIESZANA JUNIORÓW MŁODSZYCH
SZTAFETA MIESZANA JUNIORÓW