Johansson zwyciężczynią Pucharu IBU

Tilda Johansson zwyciężyła klasyfikację generalną Pucharu IBU w sezonie 2022/23. Szwedka po ostatnim biegu sezonu zachowała dwupunktową przewagę nad Gilonne Guigonnat. Wśród mężczyzn dużo wcześniej kryształową kulę zapewnił sobie Endre Stroemsheim.

Rywalizacja o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU wśród kobiet była na tyle zacięta, że o końcowym rozstrzygnięciu decydował ostatni start w sezonie. Bezpośredni pojedynek w biegu pościgowym w Canmore stoczyły Tilda Johansson oraz Gilonne Guigonnat. W minimalnie lepszej sytuacji była Szwedka, która miała osiem punktów przewagi, smaczku dodawał fakt, że obie zawodniczki przystępowały z taką samą stratą do zwyciężczyni sprintu. Lepsza okazała się Francuzka, która finiszowała szósta. Johansson straciła do niej blisko 40 sekund, ale uplasowała się tylko dwie lokaty niżej. Guigonnat odrobiła zatem tylko sześć punktów, triumfatorką całego cyklu zawodów w sezonie 2022/23 została zatem Johansson. 23-latka w nagrodę wystartuje w finałowych zawodach Pucharu Świata w Oslo, otrzyma również imienną dziką kartę na inaugurację przyszłorocznego PŚ.

Zwycięstwo w biegu pościgowym w Canmore znów było wewnętrzną kwestią zespołu norweskiego. Emilie Kalkenberg spudłowała cztery razy i nie obroniła przewagi po sprincie. Przegrała różnicą 16 sekund z Marthe Johansen, która startowała jako trzecia i pozwoliła sobie na tylko dwa niecelne strzały. Na najniższym stopniu podium stanęła Ella Halvarsson. Szwedka strzelała bezbłędnie i awansowała aż o 17 pozycji. Wiktoria Celczyńska ukończyła zawody na 33. miejscu. Zawodniczka AZS AWF Katowice dzięki startom w Canmore uzyskała miano drugiej najwyżej sklasyfikowanej Polki w tegorocznym sezonie Pucharu IBU (96. miejsce). Więcej punktów uzbierała tylko Dominika Bielecka (72. miejsce).

Wśród mężczyzn oglądaliśmy ostatni odcinek norweskiego serialu pt. "Jak zdominoowaliśmy Puchar IBU". Reprezentanci Norwegii wygrali tej zimy 18 z 22 rozegranych wyścigów. Do tej statystyki wlicza się również zwycięstwo Johana-Olaa Botna w biegu pościgowym. Drugi zawodnik sprintu spudłował tylko raz i aż o minutę wyprzedził startującego z jedynką Vebjoerna Soeruma. Czterokrotny mistrz świata juniorów zaliczył aż cztery karne rundy podczas pierwszych dwóch strzelań i bezpowrotnie stracił kontakt ze swoim rodakiem. Na trzecie miejsce z siódmego awansował Lukas Fratzscher. Niemiec obronił tym samym pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej. Do nieobecnego w Canmore Endre Stroemsheima stracił finalnie 128 punktów.

Michał Neumann nie ukończył biegu pościgowego. Polak został zdublowany po trzecim strzelaniu.

WYNIKI:
BIEG POŚCIGOWY KOBIET
BIEG POŚCIGOWY MĘŻCZYZN

KLASYFIKACJA GENERALNA KOBIET
KLASYFIKACJA GENERALNA MĘŻCZYZN

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Tilda Johansson

 Polska | mężczyzna | Michał Neumann

 Francja | kobieta | Gilonne Guigonnat

 Norwegia | kobieta | Marthe Krakstad Johansen

 Norwegia | mężczyzna | Endre Stroemsheim