Olsbu Roeiseland najbardziej utytułowana w historii MŚ, Boe z rekordem

Marte Olsbu Roeiseland dzięki zwycięstwu w supermikście została najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii biathlonowych Mistrzostw Świata. Norweżka zdobyła trzynasty złoty medal i w tabeli multimedalistek wyprzedziła Magdalenę Neuner. Swoją historię piszę również Johannes Boe.

Olsbu Roeiseland po to żeby z dobrej strony zaprezentować się w supermikście odpuściła start w środowym biegu na 15km. Plan wypalił, Norweżka walnie przyczyniła się do tego, że wraz z Johannesem Boe wywalczyłą swój trzeci tytuł mistrzowski w tej konkurencji. W pozostałych na przestrzeni kilku ostatnich lat dołożyła kolejnych dziesięć i z trzynastoma złotymi medalami stała się właśnie najbardziej utytułowaną zawodniczką Mistrzostw Świata. Czy to czyni ją najlepszą biathlonistką w historii? Zapewne nie, aż jedenaście zwycięstw odniosła bowiem w konkurencjach drużynowych. Indywidualnie na najwyższym stopniu podium MŚ stawała tylko dwukrotnie. Dla porównania dotychczasowa liderka tabeli multimedalistek Magdalena Neuner ma sześć indywidualnych złotych medali, tyle samo co Magdalena Forsberg, która ze względu na brak konkurencji w kadrze nigdy nie stała na podium w sztafecie.

  sr br
Marte Olsbu Roeiseland 13 0 4
Magdalena Neuner 12 4 1
Tiril Eckhoff 10 2 3
Jelena Gołowina 10 1 1
Petra Behle 9 2 2
Uschi Disl 8 8 3
Andrea Henkel 8 6 2
Tora Berger 8 5 5
Liv Grete Poiree 8 3 2
Laura Dahlmeier 7 3 5


Coraz bliżej rekordu Ole Einara Bjoerndalena - autora dwudziestu złotych medali MŚ - jest Johannes Thingnes Boe. Lider Pucharu Świata ma już siedemnaście tytułów mistrzowskich. Pięć z nich wywalczył w Oberhofie, co jest wydarzeniem bez precedensu. Boe pobił osiągnięcia Bjoerndalena, Emila Hegle Svendsena oraz Martina Fourcade'a, którzy podczas jednych MŚ wygrywali maksymalnie czterokrotnie. Sam w 2019 roku również triumfował cztery razy.

  sr br  
Johannes Thingnes Boe 5 0 0 Oberhof'23
Martin Fourcade 4 1 0 Oslo'16
Johannes Thingnes Boe 4 1 0 Ostersund'19
Emil Hegle Svendsen 4 0 1 Nove Mesto'13
Ole Einar Bjoerndalen 4 0 0 Hochfilzen'05
Ole Einar Bjoerndalen 4 0 0 Pjongczang'09
Johannes Thingnes Boe 3 3 0 Anterselwa'20
Raphael Poiree 3 1 1 Oberhof'04


Zarówno dla Olsbu Roeiseland, jak i dla Boe to niekoniecznie ostatnie słowo na tych MŚ. W sobotę biegi sztafetowe, w niedzielę mass starty - reprezentanci Norwegii będą należeć do grona faworytów.

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu Roeiseland

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe