Wystartowała XIII edycja

Trzeci weekend stycznia był okazją do tego, żeby w końcu zainaugurować zmagania w ramach XIII edycji „Celuj w Igrzyska”. W zawodach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Polski wzięło udział blisko dwustu młodych biathlonistów i biathlonistek z 20 klubów.

Ciepła zima sprawiła, że pierwsze ogólnopolskie zawody biathlonowe w sezonie 2022/23 można było rozegrać dopiero w drugiej połowie stycznia. Jako pierwszy gotowość do organizowania imprezy zgłosili gospodarze obiektu w Kościelisku. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę rywalizowano w biegach sprinterskich.

Liderem klasyfikacji generalnej w kategorii juniorów po pierwszych zawodach sezonu został Hubert Matusik. Zawodnik UKN Melafir Czarny Bór wygrał w sobotę i był czwarty w niedzielę. To pozwoliło mu uzyskać pięć punktów przewagi nad Fabianem Suchodolskim i Kacprem Brzóską. Zawodnicy UKS Biathlon Chorzów wymiennie zajmowali miejsce drugi i trzecie. Niedzielny sprint wygrał z kolei Maciej Łapka z BKS WP Kościelisko, któremu pozwoliło to zajmować na razie w generalce miejsce czwarte.

W rywalizacji juniorek na prowadzeniu aż trzy zawodniczki z dorobkiem 150 punktów – Oliwia Arendarczyk wygrała w sobotę i była trzecia w niedzielę, Emilia Zasadna powtórzyła te wyniki w odwrotnej kolejności, a Dominika Leśniara za każdym razem plasowała się na drugim miejscu.

Wątpliwości kto będzie prowadził po pierwszy weekendzie sezonu „Celuj w Igrzyska” nie było wśród juniorów młodszych. Grzegorz Galica z BKS WP Kościelisko wygrał oba starty – w sobotę z przewaga 2 minut i 26 sekund, w niedzielę 2 minut i 39 sekund. Na podium w tej kategorii stawali również Michał Szulczyński (trzeci i drugi), Sebastian Garbowski (drugi w sobotę) i Jakub Bednarek (trzeci w niedzielę).

Zawodniczki UKN Melafir Czarny Bór podzieliły się wygranymi w kategorii juniorek młodszych. Pierwszego dnia zwyciężyła Justyna Sinkiewicz, drugiego Milena Widlak. Jako liderka klasyfikacji generalnej z Kościeliska wyjechała Sinkiewicz, która dzięki drugiemu miejscu w niedzielę ma 15 punktów więcej od Widlak. Trzeci dorobek punktowy zgromadziła Anita Zwolińska z MKS Karkonosze Jelenia Góra.

Niewielkie różnice decydowały o zwycięstwach wśród młodzików. W sobotę Konrad Matusik wyprzedził Mateusza Gałkowskiego o 19 sekund, w niedzielę Gałkowski wygrał ze Stanisławem Bodzkiem różnicą 9 sekund. Jak nie trudno się domyślić w roli lidera w kolejnych zawodach zaliczanych do klasyfikacji CWI wystartuje reprezentujący MUKN Pod Stróżą Gałkowski.

Najlepszą młodziczką zawodów w Kościelisku została Maja Fic z MKS Duszniki-Zdrój, która w sobotę przegrała co prawda z Marią Fatlą, ale w niedzielę nie miała już sobie równych i pomimo dwóch karnych rund wygrała z bezbłędną Marią Bizoń różnicą minuty. Warto odnotować, że trzecie miejsce w sobotnim sprincie zajęła Julia Branas z nowo powstałego klubu Biathlon Warszawa.

Rywalizacja wśród młodzików młodszych toczyła się pod dyktando zawodników UKN Melafir Czarny Bór, którzy w oba dni zajęli całe podium. Na pierwszych dwóch miejscach wymieniali się Łukasz Sinkiewicz i Mikołaj Urbaniak, na trzeciej pozycji dwukrotnie plasował się Bartłomiej Kubacki. W klasyfikacji generalnej młodziczek młodszych podobna sytuacja jak u juniorek – trzy zawodniczki uzbierały 150 punktów. Są to Gaja Bochyńska z UKS Lider Katowice (pierwsza w sobotę, trzecia w niedzielę), Jagna Osowska z UKS Szczytnik (trzecia w sobotę, pierwsza w niedzielę) oraz Hanna Dereń z MUKN Pod Stróżą (dwukrotnie druga).

W ramach Pucharu Polski startowali również seniorzy. Ze względu na trwający Puchar Świata w Anterselwie, Uniwersjadę w Lake Placid oraz przygotowania do startu w Mistrzostwach Europy listy startowe były krótkie. Wśród mężczyzn pierwszego dnia Tomasz Jakieła o siedem dziesiątych sekundy wyprzedził Kacpra Guńkę, w niedzielę pod ich nieobecność zwyciężył Michał Neumann. Z kolei w rywalizacji kobiet wygrywały siostry Cichoń – najpierw Kamila, a drugiego dnia Klaudia.

Kolejnym etapem rywalizacji w „Celuj w Igrzyska” będzie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, która planowana jest w dniach 1-7 lutego w Kościelisku.  Z kolei młodzicy i młodzicy młodsi o kolejne punkty do klasyfikacji CWI powalczą podczas Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej, które odbędą się 15-19 lutego.