Sztafeta Norwegii najlepsza w mass starcie

Johannes Thingnes Boe, Vetle Christiansen, Sturla Laegreid, Tarjei Boe - to skład, w którym Norwegowie wygrali piątkową sztafetę w Ruhpolding, ale też kolejność na mecie niedzielnego biegu ze startu wspólnego. Znów byliśmy świadkami absolutnej dominacji biathlonistów z Norwegii.

Początek rywalizacji nic tego nie zapowiadał, bo po pierwszym strzelaniu na czele znajdowało się trzech Francuzów. Ci jednak systematycznie wykruszali się z czołówki i jedynie powracający do ścigania po kilku dniach przerwy Emilien Jacquelin był w stanie zafiniszować na piąty miejscu. 

Z czasem na czele wyścigu zaczęło pojawiać się coraz więcej Norwegów. Najszybszy z nich znów był Johannes Thingnes Boe, który mimo karnych rund po pierwszym, trzecim i czwartym strzelaniu ciągle wracał na pierwsze miejsce. Nie inaczej było na ostatnim okrążeniu, na które ruszał z kilkusekundową stratą do Vetle Christiansena. Bardzo szybko ją zniwelował, a gdy przypuścił atak na jednym z podbiegów, rywal nie miał jak odpowiedzieć. Różnica między tą dwójką na mecie wyniosła aż 19 sekund. Dla Boe to dziewiąta wygrana w sezonie. Lider Pucharu Świata nie schodzi z podium od jedenastu startów.

Również walka o trzecie miejsce była wewnętrzną sprawą Norwegów. Przez większość wyścigu w ścisłej czołówce plasował się Tarjei Boe, który po raz pierwszy spudłował dopiero podczas ostatniego strzelania. Na finałowe okrążenie doświadczony Norweg ruszał jako trzeci, ale tuż za nim znajdował się Sturla Laegreid. Wicelider Pucharu Świata miał na koncie dwa dodatkowe okrążenia, ale mimo to poradził sobie ze starszym kolegą z reprezentacji i finiszował na trzecim miejscu. Laegreid w tym sezonie nie zajął jeszcze miejsca gorszego niż szóste.

Żeby nie było, że Norwegom wychodziło dzisiaj absolutnie wszystko. Johannes Dale, a więc zwycięzca biegu ze startu wspólnego w Le Grand Bornand już na pierwszym strzelaniu spudłował trzykrotnie i z łącznie czterema karnymi rundami zajął osiemnaste miejsce. Jeszcze słabiej zaprezentował się dotychczasowy lider klasyfikacji młodzieżowej Filip Andersen, który zaliczył osiem niecelnych strzałów i do mety dotarł jako ostatni.

Nowym właścicielem granatowego plastronu startowego dla najlepszego zawodnika poniżej 25 roku życia został siedemnasty dzisiaj Niklas Hartweg ze Szwajcarii. Nie był on jednak wcale najlepszym zawodnikiem swojej reprezentacji, bo dziewiątą lokatę - drugi najlepszy wynik w karierze - zanotował Sebastian Stalder. Wyróżnić należy również Vytautasa Strolię z Litwy, który do ostatniego strzelania liczył się w walce o podium, a ostatecznie ukończył zawody na szóstym miejscu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Sturla Holm Laegreid

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Norwegia | mężczyzna | Vetle Sjastad Christiansen

 Norwegia | mężczyzna | Tarjei Boe