Trzecia wygrana Vittozzi w karierze

Po czterech latach przerwy Lisa Vittozzi znów stanęła na najwyższym stopniu podium zawodów Pucharu Świata. Włoszka zwyciężyła w Ruhpolding w biegu indywidualnym. W czołowej trójce znalazły się jeszcze Francuzki Lou Jeanmonnot i Julia Simon. Polki nie wywalczyły pucharowych punktów.

12 stycznia 2019 roku Vittozzi po raz ostatni triumfowała w zawodach Pucharu Świata. Na kolejny tak dobry występ czekała równe cztery lata. W biegu indywidualnym w Ruhpolding Włoszka strzelała bezbłędnie, a do tego dołożyła trzeci czas biegu. Szybciej dystans 15km pokonały jedynie Denise Herrmann-Wick oraz Julia Simon. Niemka spudłowała jednak trzykrotnie i uplasowała się dopiero na piętnastym miejscu. Lepiej wypadła Francuzka, która z jednym pudłem na koncie zajęła trzecie miejsce. Vittozzi i Simon na liście wyników rozdzieliła Lou Jeanmonnot, dla której to pierwsze pucharowe podium w karierze. 24-latka do tej pory mogła się pochwalić szósta lokatą w biegu ze startu wspólnego w Annecy. Stuprocentowa skuteczność strzelecka w czwartkowym biegu pozwoliła jej zająć drugie miejsce ze stratą 39 sekund do Vittozzi. Z kolei liderkę Pucharu Świata Jeanmonnot wyprzedziła o 6 sekund.

Jako pierwsza ponad minutę straty na mecie zanotowała Dorothea Wierer. Włoszka podobnie jak Simon spudłowała podczas ostatniego strzelania. Wcześniej, bo podczas drugiej wizyty na strzelnicy szanse na podium straciły siostry Oeberg. Ostatecznie nieco lepsza była powracająca po chorobie Hanna, która w walce o piąte miejsce wyprzedziła Elvirę o 10 sekund. Również pozostałe zawodniczki z czołowej dziesiątki zanotowały po jednej minucie kary: siódma była Ingrid Tandrevold, ósma Marte Olsbu Roeiseland, dziewiąta Lisa Hauser, a dziesiąta Paulina Batovska Fialkova. Strata tej ostatniej wyniosła równe dwie minuty.

Pierwsze punkty PŚ w karierze wywalczyła była mistrzyni świata juniorek młodszych w tej konkurencji Ukaleq Astri Slettemark. 21-latka została tym samym pierwszą biathlonistką z Grenlandii, której się to udało. W nagrodę wystartuje w niedzielnym biegu ze startu wspólnego.

Na biegu na 15km indywidualne starty w Ruhpolding zakończyły Polki, które podobnie jak wczoraj ich koledzy, miały spore problemy z celnością. Joanna Jakieła, Kamila Żuk i Anna Mąka spudłowały czterokrotnie, co oznaczało na mecie miejsca 52., 54. i 77. Najwięcej emocji dostarczył występ Żuk, która po dwóch bezbłędnych strzelaniach długo utrzymywała czas na poziomie pierwszej dziesiątki. Ostatecznie na półmetku Polka miała jedenasty rezultat. Wszystkie cztery minuty kary pojawiły się w drugiej części rywalizacji.

Swojego debiutu w PŚ do udanych nie zaliczy zapewne Dominika Bielecka, która do czasu biegu miała doliczone aż siedem minut kary i w stawce 95 zawodniczek, które ukończyły bieg zajęła 92. miejsce.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU INDYWIDUALNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi