19-letni talent w składzie Norwegii na PŚ w Ruhpolding

Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Maren Kirkeeide dołączyła do składu reprezentacji Norwegii na Puchar Świata w Ruhpolding. Zmiany personalne w porównaniu z ubiegłym tygodniem przeprowadzili również Niemcy, Francuzi, Austriacy i Szwedzi. Ci ostatni zrezygnowali ze Stiny Nilsson.

Kirkeeide to mistrzyni świata juniorek młodszych z ubiegłego roku. W Soldier Hollow 19-letnia Norweżka w Soldier Hollow zwyciężyła w sprincie. Tej zimy rudowłosa zawodniczka zadebiutowała w seniorskiej stawce. W Pucharze IBU odniosła już dwa zwycięstwa - była najlepsza w sprincie w Ridnaun oraz w supersprincie w Osrblie. Wcześniej w Idre była druga w biegu indywidualnym. Uzbierała już na tyle dużo punktów, że została liderką klasyfikacji generalnej. Najprawdopodobniej nie zostanie nią na długo, bo w przyszłym tygodniu zamiast w Pokljuce startować będzie już w zawodach Pucharu Świata w Ruhpolding. W składzie pierwszej reprezentacji zastąpi Emilie Kalkenberg.

Udane starty w Osrblie sprawiły, że do kadry na PŚ powrócił również Eric Perrot. Francuz w ubiegłym tygodniu odniósł dwa zwycięstwa. Kolejną szansę startu w elicie otrzymają również Oscar Lombardot oraz Emilien Claude, a wszystko dlatego, że w środowym biegu na 20km nie zobaczymy Emiliena Jacquelina, który zapowiedział powrót dopiero na niedzielny mass start. Do tego czasu będzie szukał formy trenując w Ridnaun.

Zmiany zasygnalizowali również Niemcy. Rozczarowującego Philippa Horna i chorą Vanessę Hinz zastąpią w Ruhpolding Philipp Nawrath oraz Juliane Fruehwirt. W reprezentacji Austrii zabraknie Felixa Leitnera, który w najbliższym tygodniu skupi się na powrocie do formy biegowej. W jego miejsce powołano Dominica Unterwegera.

Osobny temat to roszady w składzie kadry szwedzkiej. Po chorobie do rywalizacji powróci Hanna Oeberg, szansę debiutu w PŚ otrzyma w Ruhpolding Sara Andersson. Miejsce w reprezentacji straciły Stina Nilsson oraz Johana Skottheim, które zostały w Pokljuce i w przyszłym tygodniu wystartują w zawodach Pucharu IBU.

Zawody w Bawarii rozpoczną się w środę i potrwają do niedzieli. W tym czasie rozegrane zostaną biegi długie, sztafety oraz mass starty.

fot. IBU

 

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Eric Perrot

 Francja | mężczyzna | Emilien Jacquelin