Druga francuska wygrana w World Team Challenge

Julia Simon i Fabien Claude triumfowali w 21. edycji pokazowych zawodów World Team Challenge rozgrywanych na stadionie piłkarskim w Gelsenkirchen.

Środowa rywalizacja par tradycyjnie składała się z dwóch części. W pierwszej dwuosobowe zespoły rywalizowały w biegu ze startu wspólnego, a po kilkudziesięciu minutach przerwy wystartowały do biegu pościgowego. Różnice czasowe po pierwszej części były niwelowane o połowę, strata na starcie drugiego wyścigu mogła jednak wynosić maksymalnie 45 sekund. Łącznie pary pokonywały 18 rund biegowych szesnastokrotnie meldując się na strzelnicy. Karna runda za niecelny strzał liczyła sobie 75 metrów.

Pierwsza część rywalizacji należała do duetu norweskiego. Ingrid Tandrevold i Vetle Sjastad Christiansen z świetnej strony pokazali się zwłaszcza na strzelnicy, gdzie spudłowali tylko trzykrotnie. Do mety dotarli z 25 sekundami przewagi nad Julią Simon i Fabienem Claude'm oraz Marketą Davidovą i Michalem Krcmarem.

Po raz kolejny okazało się, że w kontekście zwycięstwa w World Team Challenge kluczowy jest bieg pościgowy. W nim Tandrevold i Christiansen już tak nie imponowali skutecznością strzelecką i z sześcioma rundami karnymi na koncie osunęli się na drugie miejsce. Wygrała para z Francji - Julia Simon i Fabien Claude, która w finale spudłowała tylko dwa razy. Równie dobrze Francuzi radzili sobie w biegu i w efekcie zwyciężyli z przewagą 34 sekund nad Norwegami. Obrońcy tytułu - Lisa Theresa Hauser i Felix Leitner z Austrii - po pierwszej części rywalizacji zajmowali czwarte miejsce, ale w biegu pościgowym zdołali awansować na trzecią pozycję. Z pięcioma karnymi rundami stracili do zwycięzców 45 sekund. Tuż za podium uplasowały się drużyny gospodarzy: Denise Herrmann-Wick i Benedikt Doll oraz Vanessa Voigt i Philipp Nawrath. Davidova i Krcmar, którzy zajmowali miejsce na podium po pierwszej części rywalizacji, ostatecznie spadli na siódmą lokatę. Wyprzedzili ich jeszcze Lena Haecki-Gross i Joshka Bulkharter ze Szwajcarii. 

To druga wygrana pary z Francji w historii rozgrywania World Team Challenge. W 2015 roku w zawodach zwyciężyli Marie Dorin Habert oraz Martin Fourcade. 

Zwycięzcy WTC:
2022 - Julia Simon/Fabien Claude FRA
2021 - Lisa Theresa Hauser/Felix Leitner AUT
2020 - Jewgienia Pawłowa/Matwiej Elisjejew ROS
2019 - Marte Olsbu Roeiseland/Vetle Sjastad Christiansen NOR
2018 - Dorothea Wierer/Lukas Hofer ITA
2017 - Jekaterina Jurłowa/Aleksiej Wołkow ROS 
2016 - Vanessa Hinz/Simon Schempp GER
2015 - Marie Dorin Habert/Martin Fourcade FRA
2014 - Wala Semerenko/Serhij Semenow UKR
2013 - Laura Dahlmeier/Florian Graf GER
2012 - Jekaterina Jurłowa/Anton Szypulin ROS
2011 - Kaisa Makarainen/Carl Johan Bergman FIN/SWE
2010/11 - Swietłana Slepcowa/Jewgienij Ustjugow ROS
2009 - Kati Wilhelm/Christoph Sumann GER/AUT
2008 - Oksana Chwostenko/Andriej Deryzmlya UKR
2007 - Jekaterina Jurjewa/Dmitrij Jaroszenko ROS
2006 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2005 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2004 - Liv Kjersti Eikeland/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2003 - Gunn Margrit Andreassen/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2002 - Martina Glagow/Michael Greis GER

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Francja | mężczyzna | Fabien Claude