Indiwydualnie najlepsza Hauser, drużynowo Francuzki

Lisa Theresa Hauser odniosła drugą wygraną w sezonie. Austriaczka była pierwsza na mecie biegu ze startu wspólnego kończącego Puchar Świata w Le Grand Bornand. W czołowej ósemce znalazło się aż pięć Francuzek.

Na półmetku rywalizacji czyste konto na strzelnicy zachowało 12 zawodniczek. Jak to często bywa w mass startach najbardziej selektywne było trzecie strzelanie, po którym prowadząca grupa składała się już jedynie z trzech zawodniczek. Piętnaście celnych strzałów zaliczyły Anais Chevalier-Bouchet, Chloe Chevalier oraz zwyciężczyni sprintu Anna Magnusson. Młodsza z sióstr i Szwedka dużo straciły w biegu i na ostatnim strzelaniu jako pierwsza zjawiła się Chevalier-Bouchet.

Francuzka spudłowała jednak już w pierwszym strzale. Kolejne cztery były już celne, ale konieczność pokonania 150 metrów sprawiła, że straciła prowadzenie. Na pozycję liderki wyszła mistrzyni świata w mass starcie Lisa Theresa Hauser. Austriaczka miała siedem sekund przewagi nad Chevalier-Bouchet i Simon. W połowie finałowego okrążenia różnica między Hauser a Francuzkami wynosiła już drugie tyle.

Dla Hauser to druga wygrana w sezonie, a piąta w karierze. W walce o drugie miejsce minimalnie lepsza okazała się Julia Simon. Anais Chevalier-Bouchet do końca musiała jednak dawać z siebie wszystko, bo tuż za jej plecami finiszowała już Elvira Oeberg.

Drużynowo Francuzki były zdecydowanie najlepsze – Sophie Chauveau finiszowała jako piąta, Lou Jeanmonnot była piąta, a Chloe Chevalier ósma. Pierwszą dziesiątkę uzupełniły siódma Anna Magnusson, dziewiąta Ragnhild Femsteinevik i dziesiąta Ingrid Tandrevold. Dla Jeanmonnot, Chloe Chevalier i Femsteinevik są to najlepsze rezultaty w karierze.

Sporym zawodem był występ wiceliderki Pucharu Świata Lisy Vittozzi. Wróciły koszmary z dwóch poprzednich sezonów, gdy Włoszka miała problemy w strzelaniu w postawie leżąc. Po czterech karnych rundach zamykała stawkę. W stójce poszło jej nieco lepiej i awansowała ostatecznie na 23. pozycję.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Austria | kobieta | Lisa Theresa Hauser

 Francja | kobieta | Anais Chevalier-Bouchet