Kolejna wygrana liderki PŚ, spadek Żuk

Julia Simon umocniła się na prowadzeniu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wszystko dzięki zwycięstwu w biegu pościgowym w Hochfilzen. W rywalziacji udział wzięła Kamila Żuk, która nie poprawiła jednak swojej lokaty po sprincie.

Dla Francuzki to druga wygrana w biegu pościgowym z rzędu. W Kontiolahti zaatakowała z jedenastego miejsca po sprincie, tym razem nie musiała tyle odbrabiać, bo startowała jako trzecia. Spudłowała tylko raz, podczas gdy wyprzedzające ją rywalki zaliczyły dwie (Marketa Davidova) lub trzy (Denise Herrmann-Wick) karne rundy. O zwycięstwo Simon zmierzyła się w bezpośrednim pojedynku strzeleckim z Linn Persson. Szwedka podczas ostatniej wizyty na strzelnicy spudłowała dwukrotnie i spadła na szóste miejsce, Francuzka była bezbłędna i do mety dotarła z przewagą 20 sekund nad Ingrid Tandrevold.

Norweżka dzielnie pełni rolę ldierki swojej reprezentacji pod nieobecność Tiril Eckhoff i Marte Roeiseland. Dla 26-latki to już drugie podium w tym sezonie, w klasyfikacji generalnej jest wiceliderką. W biegu pościgowym Tandrevold awansowała z trzynastego miejsca. Wszystko dzięki tylko jednej karnej rundzie. Norweżka o drugie miejsce walczyła z Marketa Davidovą, ale była od Czeszki wyraźnie lepsza na ostatnim okrążeniu.

Podobnie jak w sprincie na czwartym miejscu zawody ukończyła Elvira Oeberg, tuż za nią finiszowała zwyciężczyni czwartkowego sprintu Denise Herrmann-Wich. Do zawodów nie przystąpiła rewelacja pierwszego biegu w Hochfilzen Anamarija Lampić. Słoweński sztab szkoleniowy zdecydował się oszczędzić byłą biegaczkę na niedzielny wyścig sztafet.

Kamila Żuk bieg pościgowy rozpoczęła od bezbłędnego strzelania i awansu do punktowanej czterdziestki. Podczas drugiej wizyty na strzelnicy Polka spudłowała jednak aż trzykrotnie i spadła na jedną z ostatnich lokat. W stójce Żuk biegała jeszcze trzy karne rundy i do mety dotarła na 50. pozycji.

Przed Żuk jeszcze jeden start w Hochfilzen. W niedzielę wystartuje na drugiej zmianie biegu sztafetowego. Wcześniej wystartuje Anna Mąka, później Joanna Jakieła i Natalia Sidorowicz. Początek wyścigu o 11:30.

WYNIKI

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Julia Simon