Gwizdoń ogłosiła zakończenie kariery

Magdalena Gwizdoń w piątek wieczorem za pośrednictwem mediów społecznościowych ogłosiła zakończenie kariery sportowej. - Podjęcie decyzji o zakończeniu mojej kariery nie było łatwe. Przyznaję, że wręcz niezwykle dla mnie trudne. Tak jednak jest kiedy kocha się to co się robi - napisała.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Gwizdoń startowała w zawodach Pucharu IBU w Idre, gdzie imponowała formą biegową. W pierwszym z rozegranych tam sprintów miała ósmy czas biegu. Mimo to trener kadry B Olivier Tetaz zdecydował się nie powoływać 43-latki na przyszłotygodniowe zawody w Ridnaun.

- Miałam nadzieję pożegnać się z moimi kibicami na ostatnich grudniowych zawodach. Niestety pozbawiono mnie takiej możliwości. Nie dyskutuję z tym - napisała Gwizdoń.

W długim wpisie Gwizdoń podziękowała swoim trenerom - w tym gronie wymieniła Stanisława Kępkę, Nadię Biełową, Nikołaja Panitkina, Adama Jakiełę i Aleksandra Wierietielnego. 

- Dziękuję wszystkim sympatykom biathlonu, którzy mnie wspierali, choć również i tym, którzy krytykowali moje niewykorzystane okazje. Przyznaję, że czasem trudno było mierzyć się z krytyką, zwłaszcza kiedy była szczególnie raniąca. Nikt bowiem nie wie ile wysiłku stoi za każdym – nawet nie dość wystarczającym startem. Bez kibiców jednak nie byłoby sportu - dodała najbardziej utytułowana Polka w historii biathlonowego Pucharu Świata.

- Każdy koniec jest początkiem nowego - zakończyła swój wpis Gwizdoń.

Zawodniczka BLKS Żywiec to jedyna polska biathlonistka, która wygrała zawody Pucharu Świata. W grudniu 2006 roku zwyciężyła w sprincie w Ostersund, siedem lat później powtórzyła ten wyczyn w Soczi. Ponadto jeszcze czterokrotnie stawała na pucharowym podium. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Najbliżej medalu była w 2016 roku w Oslo, gdy wraz ze sztafetą uplasowała się na czwartym miejscu.

Gwizdoń imponowała sportową długowiecznością. W zawodach Pucharu Świata debiutowała w 1995 roku jeszcze jako szesnastolatka, ostatni start w elicie zanotowała w marcu tego roku. Nie trudno policzyć, że startowała na przestrzeni 27 sezonów, czym pobiła dotychczasowe osiągnięcie legendarnego Ole Einara Bjoerndalena.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Magdalena Gwizdoń