Torgersen przed sprintem kobiet w Hochfilzen

W czwartek biegiem sprinterskim na dystansie 7,5km rozpoczną się zawody Pucharu Świata w Hochfilzen. Pomimo powołania dla Dominiki Bieleckiej na starcie zobaczymy tę samą czwórkę co w Kontiolahti. – Dominika pełni rolę rezerwowej – powiedział trener Tobias Torgersen.

Norweski szkoleniowiec jest zadowolony z postawy swoich podopiecznych podczas inauguracyjnych startów w Finlandii. Przypomnijmy, że Joanna Jakieła punktowała w każdym z trzech indywidualnych biegów, w czołowej czterdziestce dwukrotnie plasowała się również Anna Mąka.

- Największym pozytywem początku sezonu jest wysoki procent skuteczności strzeleckiej Joanny Jakieły. O tym, że potrafi świetnie strzelać wiem z treningów. To, że udało jej się pokazać to we wszystkich czterech biegach w Kontiolahti jest imponujące. Pierwszym kluczem była ciężka praca przez cały okres przygotowawczy, drugim przełożenie postawy z treningów na zawody – powiedział Torgersen.

Jakieła po pierwszych zawodach może się pochwalić 92% skutecznością strzelecką, co jest ósmym wynikiem w stawce.

- Nie będę stawiał przed nią zadania utrzymania tak wysokich procentów w kolejnych startach. Niech dalej robi swoje, a na statystyki spojrzymy na koniec sezonu – zapowiedział trener.

Norweski szkoleniowiec przyznał, że jest lekko rozczarowany występem sztafety, która wywalczyła w Kontiolahti tylko dwunastą lokatę.

- Przy dobrym strzelaniu nasze miejsce jest w pierwszej dziesiątce. Cały czas jesteśmy jednak w trakcie poszukiwań idealnego ustawienia. Będziemy rotować, pierwsze biegi powinny dać nam trochę odpowiedzi, które będziemy mogli wykorzystać w najważniejszym momencie sezonu – dodał Torgersen.

W Hochfilzen trener Polek oprócz Joanny Jakieły, Anny Mąki, Kamili Żuk i Natalii Sidorowicz do dyspozycji ma również Dominikę Bielecką, która pełni rolę rezerwowej.

- Chodzi o to by zobaczyła jak funkcjonuje Puchar Świata, by potrenowała z nami, zebrała trochę doświadczeń. Jeśli ktoś z podstawowego składu zgłosi niedyspozycję to będzie gotowa stanąć na starcie – poinformował Torgersen.

Wielu zawodników ceni sobie Hochfilzen za słoneczną pogodę, zwłaszcza w kontrze do nieco depresyjnej aury w Kontiolahti.

- Ja akurat lubię tę skandynawskie ciemności. Alpy obfitują jednak w wiele pięknych miejsc i doskonale rozumiem, że dla wielu start w takich okolicznościach może być dodatkowym zastrzykiem energii – skomentował Torgersen, który przestrzega przed specyfiką strzelnicy w Hochfilzen. - Sama w sobie nie należy do najtrudniejszych, ale wysokość and poziomem morza  i krótki podbieg tuż przed wjazdem na strzelnicę mogą sprawić, że wśród startujących pojawią się problemy z prawidłową regulacją oddechu – zakończył.

Początek czwartkowego biegu sprinterskiego kobiet planowany jest na godzinę 14:10. Transmisja w TVP Sport.