Francuski szkoleniowiec nowym trenerem kadry B

Nowym opiekunem kadry B został Olivier Tetaz. Francuski trener będzie prowadzić grupę zawodników rywalizujących w Pucharze IBU. - Wiem, że poprzedni trenerzy wykonali kawał dobrej roboty. Nie będę wprowadzał wielkich zmian, bo do rozpoczęcia sezonu zostało za mało czasu – powiedział 58-latek.

W październiku po trzech latach pracy z funkcji trenera kadry B zrezygnował Adam Jakieła. Równolegle wypowiedzenie złożył pomagający mu od półtora roku Aleksander Wierietielny. Decyzją zarządu Polskiego Związku Biathlonu zastąpi ich Olivier Tetaz. To były biegacz i biathlonista, który doświadczenie trenerskie zbierał pracując z zawodnikami z rodzimej Francji, Szwecji czy Białorusi.

- Wiem, że poprzedni trenerzy wykonali kawał dobrej roboty. Nie będę wprowadzał wielkich zmian, bo do rozpoczęcia sezonu zostało za mało czasu.  Celem funkcjonowania kadry B jest odpowiednie przygotowanie zawodników do tego by w każdym momencie być gotowym na dołączenie do pierwszej reprezentacji. Dodatkowo będziemy też wprowadzać młodych zawodników, którzy potrzebują nabrać doświadczenia startowego – powiedział Tetaz.

- Męska drużyna jest wyrównana i gotowa do walki o jak najwyższe miejsca. W grupie kobiet jest Magdalena Gwizdoń, która z świetnej strony pokazała się na nartorolkowych mistrzostwach kraju w Kościelisku. Liczę na jej wiedzę i doświadczenie. Dobrą informacją jest, że w związku z zawieszeniem reprezentacji Rosji i Białorusi mamy w zawodach Pucharu IBU pięć miejsc startowych – dodał.

Wśród zawodników, z którymi pracował Tetaz jest m. in. medalistka MŚ z 2021 roku Hanna Sola.

- Poznałem ją jeszcze gdy była juniorką. Potem wielokrotnie przyjeżdżała do Francji na wspólne zgrupowania. Zawsze będę jednak podkreślać, że sukces danego zawodnika nigdy nie jest zasługą wyłącznie jednego trenera, lecz każdego kto po drodze miał możliwość dołożenia swojej cegiełki – powiedział.

Tetaz w ostatnim czasie był również osobistym trenerem Dominiki Bieleckiej, która w ubiegłym sezonie po pięciu latach przerwy powróciła do rywalizacji międzynarodowej.

- Poprzedniej zimy mieliśmy sporego pecha. Przed zawodami w Obertilliach Dominika ciężko przeszła zachorowanie na COVID-19 i podczas biegu miała spore problemy z oddychaniem, z kolei w Novym Meście pojawiło się zatrucie pokarmowe, które w ogóle wykluczyło ją ze startu. Liczę, że w tym roku okoliczności będą bardziej sprzyjające i Dominika pokaże w zawodach ten sam wysoki poziom, który prezentuje na treningach – powiedział Tetaz.

Francuski szkoleniowiec często gościł na zawodach w Polsce i dobrze orientuje się w naszych realiach.

- Uważam, że sport w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Macie mnóstwo sukcesów w wielu dyscyplinach sportu. Biathlon w mojej ocenie również się rozwija, a widać to chociażby po szkoleniu w klubach. Kamila Cichoń ma świetny warsztat strzelecki i wyniosła to właśnie od swojego trenera klubowego z Iwonicza-Zdroju. Podobnie bardzo dobrą pracę wykonują trenerzy z Czarnego Boru, tamtejsi zawodnicy mogą się pochwalić bardzo dobra techniką biegu. Kolejnym przykładem świetnej pracy jest Kościelisko, spora grupa kadrowiczów pochodzi właśnie stamtąd. Doceniam również warsztat byłych trenerów reprezentacji jak Adam Kołodziejczyk czy Łukasz Słonina – skomentował.

Pierwszą aktywnością nowego trenera kadry B będzie zgrupowanie w Sjusjoen, które potrwa do 22 listopada.