Kolejny chętny do organizacji MŚ w 2028 roku

Francuskie Annecy jest wstępnie zainteresowane kandydowaniem do miana organizatora biathlonowych mistrzostw świata w 2028 roku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca roku. Wybór dokonany zostanie podczas Kongresu Międzynarodowej Unii Biathlonu w Belgradzie, który zaplanowany jest za dwa lata.

Wstępnie gospodarze zawodów w Le Grand Bornand oszacowali, że na organizację tak dużych zawodów potrzebne byłoby 70 milionów euro. Część tej sumy mają przekazać władze samorządowe, trwają poszukiwania finansowania pozostałej kwoty. Organizatorzy zawodów o ostatecznej decyzji w sprawie zgłoszenia swojej kandydatury mają dać znać do końca roku.

Francuzi z miejsca staliby się faworytami do goszczenia MŚ w 2028 roku. W działaniach decydentów IBU widać tendencję do przyznawania praw do organizacji czempionatu globu nowym ośrodkom - w 2025 roku MŚ po raz pierwszy odbędą się w szwajcarskim Lenzerheide, dwa lata później w estońskim Otepaa. Do tej pory Francja dwukrotnie gościła jedynie mistrzostwa świata kobiet - ostatni raz w 1988 roku w Chamonix. Rok później w Feistritz zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizowali już na wspólnych zawodach - tak jest do dzisiaj.

Do tej pory swoją kandydaturę do organizacji MŚ w 2028 roku zgłosiło Hochfilzen. Nieoficjalnie mówi się o tym, że po raz kolejny w szranki stanie Kontiolahti, które przed miesiącem przegrało walkę o MŚ w 2027 roku z Otepaa. Ostateczną decyzję władz światowej federacji poznamy na jesieni 2024 roku podczas Kongresu IBU w Belgradzie.

Najbliższe MŚ odbędą się w lutym przyszłego roku w Oberhofie. Najbliższy sezon Pucharu Świata zainauguruje 29 listopada w Kontiolahti.