Bernat z PZBiath do IBU

Tomasz Bernat rozpocznie pracę w Międzynarodowej Unii Biathlonu, gdzie obejmie stanowisko koordynatora projektu w departamencie sportu. Będzie odpowiedzialny za wprowadzenie procedur i testów sprawdzających zawartość fluoru w produktach stosowanych do smarowania nart.

W związku z regulacjami Unii Europejskiej Międzynarodowa Unia Biathlonu wraz z Międzynarodową Federacją Narciarską zamierzają wprowadzić całkowity zakaz stosowania fluoru w smarach narciarskich.

- Podejmuję się prowadzenia skomplikowanego projektu i cieszę się, że powierzając mi to zadanie doceniono moje dotychczasowe doświadczenie. Osobiście jest to dla mnie możliwość rozwoju. Wkrótce fluor zostanie kompletnie wycofany i musimy się na to jak najlepiej przygotować po to by zawody biathlonowe pozostały fair – powiedział Bernat

Praca w IBU oznacza, że Bernat po niemal dwóch dekadach rozstaje się z Polskim Związkiem Biathlonu. W tym czasie pracował m. in. jako trener kadry juniorów, asystent trenera pierwszej reprezentacji, szef serwisu, a w ostatnich latach jako dyrektor techniczny.

- Mam nadzieję pozostać wsparciem dla Polskiego Związku Biathlonu przede wszystkim w kwestiach organizacji zawodów i szkoleniu sędziów – dodał.

Bernat jako jedyny Polak posiada uprawnienia delegata technicznego IBU, był szefem zawodów podczas Mistrzostw Europy i Pucharów IBU w Dusznikach-Zdroju, a także wielokrotnie angażowano go w roli delegata technicznego i sędziego IBU podczas najważniejszych biathlonowych imprez – ostatnio podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.

W latach 2018-2022 Bernat był jednym z członków Komisji Technicznej. Podczas Kongresu IBU w Salzburgu miał ubiegać się o kolejną kadencję, ale ostatecznie w związku z zawarciem kontraktu z IBU wycofał swoją kandydaturę.