IBU mrozi kwoty startowe dla Ukrainy

Międzynarodowa Unia Biathlonu zdecydowała, że reprezentacja Ukrainy zachowa kwoty startowe z poprzedniego sezonu. Biathloniści oraz biathlonistki z Ukrainy nie rywalizowali w marcowych zawodach pucharowych z powodu agresji wojsk rosyjskich i osunęli się w klasyfikacjach drużynowych.

Sezon 2021/22 biathlonistki z Ukrainy zakończyły na 14. miejscu w Pucharze Narodów, biathloniści uplasowali się jeszcze oczko niżej. To efekt absencji w zawodach pucharowych w Kontiolahti, Otepaa i Oslo. Przed marcowymi startami obie reprezentacje zajmowały lokaty w czołowej dziesiątce, które na koniec sezonu gwarantują start pięciu zawodników w kolejnej edycji Pucharu Świata. IBU postanowiła nie karać zawodników z Ukrainy, którzy zamiast rywalizacji sportowej wybrali obronę kraju przed najeźdźcą. Działacze światowej federacji zdecydowali, że obie reprezentacje ukraińskie podczas nadchodzącej zimy zachowają swoje kwoty startowe z sezonu 2021/22.

Wykluczenie z rywalizacji międzynarodowej reprezentacji Rosji i Białorusi spowodowało szereg przesunięć w kwotach startowych innych krajów. W Pucharze Świata zyskały na tym chociażby jedenaste w Pucharze Narodów Finki czy dwunaste Amerykanki, które będą mogły startować w piątkę. Podobna sytuacja ma miejsce przy podziale kwot w Pucharze IBU - tam na banie dla Rosjanek zyskały m. in. Polki, które w sezonie 2022/23 będą mogły obsadzić pięć miejsc startowych.