Christiansen i Davidova najlepsi w supersprintach

W piątek rozegrano pierwsze biathlonowe konkurencje podczas tegorocznego Blink Skifestivalen. Nartorolkowe supersprinty wygrali Marketa Davidova oraz Vetle Sjastad Christiansen.

Piątkowa rywalizacja w norweskim Sandnes przebiegała w dwóch fazach. Najpierw rozegrano kwalifikacje, które wyłoniły finałowe piętnastki. Automatyczny awans do finałowej rozgrywki uzyskiwało pięcioro najwyżej klasyfikowanych w PŚ zawodników i zawodniczek. W rywalizacji kobiet były to Marte Olsbu Roeiseland, Justine Braisaz-Bouchet, Marketa Davidova, Ingrid Tandrevold i Julia Simon. Cała piątka pobiegła w eliminacjach, ale z oczywistych względów potraktowała je ulgowo. Spośród zawodniczek, które musiały walczyć o przepustkę do finału najlepsza była Chloe Chevalier.

W walce o zwycięstwo taryfy ulgowej już nie było. Już na samym początku wyścigu z czołówki odpadła Marte Olsbu Roeiseland, która w postawie leżąc spudłowała aż pięciokrotnie i do mety dotarła dopiero na trzynastym miejscu. Słabo w pierwszej fazie zmagań spisywała się również Marketa Davidova, która podczas pierwszych dwóch strzelań zaliczyła cztery kary. Bezbłędna stójka pozwoliła jej jednak wrócić do czołówki. Czeszka na mecie zameldowała się cztery sekundy przed Karoline Knotten, trzecia na finiszu Julia Simon straciła do Davidovej dziewięć sekund. Francuzka w pojedynku o podium wyprzedziła minimalnie Ingrid Tandrevold.

Wśród mężczyzn bezpośredni awans do finału uzyskali Quentin Fillon Maillet, Sturla Laegreid, Emilien Jacquelin, Vetle Chstiansen oraz bracia Tarjei i Johannes Boe. W kwalifikacjach najlepszy - podobnie jak podczas środowej wspinaczki na wzgórze Lysebotn - okazał się 21-letni Martin Uldal. W samym finale tak dobrze już jednak mu nie poszło. Zawodnik klubu z Birkenes zajął czwarte miejsce. Wygrał Vetle Sjastad Christiansen dla którego to powtórka sprzed roku. Doświadczony zawodnik o zaledwie sekundę pokonał Martina Femsteinevika - ta dwójka zdecydowanie najlepiej spisała się na strzelnicy. Zarówno Christiansen, jak i Femsteinevik spudłowali tylko po razie. Sturla Laegreid z trzema niecelnymi strzałami na koncie i sześcioma sekundami straty uplasował się na trzecim miejscu.

Zawiedli Francuzi - Quentin Fillon Maillet był dziesiąty, Fabien Claude jedenasty, a Emilien Jacquelin czternasty. Jeszcze słabiej wypadł Johannes Thingnes Boe, który na liście wyników widnieje na ostatnim, piętnastym miejscu.

Wcześniej rozgrywano konkurencję strzelecką polegająca na jak najszybszym zestrzeleniu całej tarczy. W trzyfazowych zmaganiach wśród mężczyzn triumfował Quentin Fillon Maillet, w rywalizacji kobiet nieoczekiwanie najlepsza była Chinka Ying Wen.

W sobotę zakończenie zawodów w Sandnes. Biathloniści rywalizować będą w mass startach rozgrywanych systemem pucharowym. Najlepszych czekają aż trzy starty: ćwierćfinał, półfinał oraz finał.

WYNIKI
KOBIETY - shooting duel
KOBIETY - eliminacje supersprintu
KOBIETY - finał supersprintu
MĘŻCZYŹNI - shooting duel
MĘŻCZYŹNI - eliminacje supersprintu
MĘŻCZYŹNI - finał supersprintu

Powiązane osoby

 Czechy | kobieta | Marketa Davidova