Rozpoczął się Blink Festival

Choć konkurencje biathlonowe podczas tegorocznego Blink Festival zaplanowane sa dopiero na piątek i sobotę, część zawodniczek i zawodników znanych ze startów z karabinem na plecach zdecydowało się na udział już w czwartkowym uphillu na wzgórze Lysebotn. Najlepiej spośród nich spisali się Baiba Bendika oraz Martin Uldal.

Siedmioipółkilometrowa trasa wiodąca niemal wyłącznie pod górę tradycyjnie otworzyła zmagania w ramach tegoroczne edycji nartorolkowego Blink Festival. W rywalizacji kobiet najkrótszy czas wspinaczki zanotowała Sophie Ireland Laukli z Norwegii, która pokonała Francuzkę Delphine Claudel różnicą trzynastu sekund. Trzeci czas uzyskała Heidi Weng, która na mecie zameldowała się z czasem gorszym od zwyciężczyni o 50 sekund.

Jako dziewiąta finiszowała Baina Bendika, która okazała się najlepsza z grona biathlonistek. Łotyszka uzyskała czas słabszy od najlepszej zawodniczki o niemal trzy minuty. W czołowej dwudziestce uplasowały się jeszcze znane z biathlonowych tras Caroline Colombo (14.), Marketa Davidova (16.) i Chloe Chevalier (19.). 

W rywalizacji mężczyzn wygrał Simen Hegstad Kruger z Norwegii. Najlepszym z biathlonistów okazał się Martin Uldal, który ze stratą dwóch i pół minuty do swojego rodaka zajął czternaste miejsce. Czas gorszy od Uldala o trzy sekundy uzyskał Quentin Fillon Maillet, co dało mu czternaste miejsce. Dwie lokaty niżej uplasował się Emilien Jacquelin.

W programie zawodów na kolejne dni są również konkurencje stricte biathlonowe. W piątek rozegrane zostaną supersprinty (eliminacje+finał), na sobotę zaplanowano biegi masowe (ćwierćfinały, półfinały i finały).

Zawody Blink Festival otwierają serię letnich zawodów, które od tego roku rozgrywane są pod egidą IBU. Oprócz zawodów w Sandnes zaliczają się do niego również Mistrzostwa Świata w Ruhpolding oraz Martin Fourcade Nordic Festival w Annecy.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Martin Uldal

 Łotwa | kobieta | Baiba Bendika