Wybory w IBU tuż, tuż

Międzynarodowa Unia Biathlonu opublikowała listę kandydatów w zbliżających się wyborach swoich nowych władz. Jedynym kandydatem do funkcji prezydenta jest obecny sternik światowej federacji Olle Dahlin. Wśród osób ubiegających się o miejsce w Komisji Technicznej jest Tomasz Bernat.

Wybory władz IBU odbędą się podczas Kongresu, który zaplanowano na termin 15-18 września w Salzburgu. W sumie o stanowiska w nowym rozdaniu ubiega się 36 osób.

Jako jedyny w wyborach na fotel prezydenta IBU wystartuje Olle Dahlin. 68-letni Szwed ubiegać się będzie o drugą kadencję na tym stanowisku. Pracami IBU kieruje od 2018 roku, wcześniej zasiadał w zarządzie światowej federacji. Wiceprezydentem IBU ponownie szansę ma zostać Jiri Hamza, który również nie będzie miał kontrkandydata w walce o tę funkcję.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pozostałych stanowisk. O funkcję skarbnika ubiegać się będą: Kalle Lahdesmaki (Finlandia), Christian Scherer (Austria) oraz Max Cobb (USA). Przegrani w tym procesie wyborczym uzupełnią listę kandydatów do Zarządu IBU. Znajdują się na niej Ander Petterson (Brazylia), Uiloq Slettemark (Grenlandia), Tore Boygard (Norwegia), Franz Steinle (Niemcy), Elizabeth Winfield (Wielka Brytania), Lucian Vukelic (Chorwacja), Ekaterina Dafowska (Bułgaria), Nathalie Santer (Włochy), Tim Farcnik (Słowenia), Fabien Saguez (Francja), Tungalag Purevsambuu (Mongolia), Tamara Wolf (Szwajcaria), Jana Daubnerova (Słowacja) oraz Aliona Sosunova (Litwa). W sumie o sześć wolnych stanowisk w Zarządzie ubiegać się będzie aż szesnaścioro kandydatów.

Nieco łatwiej o miejsce w Komisji Technicznej, w których kandydatów co prawda siedemnaścioro, ale miejsc aż dziesięć. Na liście osób kandydujących do pracy w tym organie jest Tomasz Bernat, który ubiega się o reelekcję. Dyrektor techniczny PZBiath znajdował się w składzie Komisji na kadencję 2018-2022. Obok niego kandydować będą Dejan Brajdić (Chorwacja), Gerald Sonnberger (Austria), Hillar Zahkna (Estonia), Christophe Vasallo (Francja), Fabrizio Curtaz (Włochy), Guri Knotten (Szwajcaria), Matej Kordez (Słowenia), Matthias Ahrens (Kanada), Tomi Pekka Riihivouri (Finlandia), Janis Berzins (Łotwa), Michal Zichacek (Czechy), Sara Studebaker-Hall (USA), Ulrike Oeberg (Szwecja), Emoke Szocs (Węgry), Felix Bitterling (Niemcy), Per Arne Botnan (Norwegia).

W wyborach do Zarządu i Komisji Technicznej obowiązują parytety - obie płcie mają zagwarantowane co najmniej dwa miejsca.