Podczas ubiegłotygodniowego Podsumowania Sezonu zorganizowanego w Centrum Kultury w Czarnym Borze podziękowano tym zawodnikom i zawodniczkom, którzy z powodzeniem reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej, a zdecydowali się już zrezygnować z treningów.

W tym gronie na pierwszy plan wysuwa się Krystyna Guzik – wicemistrzyni świata z 2013 roku, brązowa medalistka ME z 2017 roku i multimedalistka nartorolkowych MŚ.

- Po karierze został lekki niedosyt. Zawsze można było zrobić coś więcej. Moja kariera była jednak bardzo ciężka. Miałam wiele kontuzji, ale za każdym razem wracałam silniejsza. Potwierdzałam to wielokrotnie na dużych imprezach. Mam na swoim koncie wiele wspaniałych biegów zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Powinnam być zadowolona ze swoich dokonań. Oczywiście brakuje medalu olimpijskiego, ale kilka razy naprawdę niewiele brakowało. Trzeba jednak umieć zarówno wygrywać, jak i przegrywać – podsumowała Guzik, która wcześniej przez lata startowała pod panieńskim nazwiskiem Pałka.

- Oprócz medalu MŚ bardzo cenię sobie sukcesy osiągane latem. Gdy przychodziło mi rywalizować z najlepszymi biathlonistkami na nartorolkach to bardzo często nie było widać tej różnicy biegowej z zimy. Bardzo ciepło wspominam też piąte miejsce na igrzyskach w Turynie. Byłam wtedy jeszcze młodą, niedoświadczoną zawodniczką, a mimo to po bardzo krótkich przygotowaniach byłam w stanie strzelić cztery razy bezbłędnie i zająć lokatę w czołówce – dodała.

Aktualnie Guzik kontynuuje karierę zawodową w wojsku. Wciąż ma jednak kontakt z biathlonem - w ubiegłym miesiącu uczestniczyła w kursie trenerskim organizowanym przez akademię Międzynarodowej Unii Biathlonu.

- Chciałabym wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie i zdobytą wiedzę po to by w przyszłości spełnić się w roli trenera. Staram się być na bieżąco, oglądam zawody, śledzę wyniki. Wszystko się zmienia – sprzęt, przygotowania, rozwój dyscypliny – chcąc kiedyś pracować jako szkoleniowiec nie mogę zostać z tyłu – zakończyła Guzik.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Krystyna Guzik