Tytuły w sprincie dla Cichoń i Filipa

Drugiego dnia rozgrywanych w Czarnym Borze Mistrzostw Polski w biathlonie letnim rywalizowano na dystansach sprinterskich. Tytuły mistrzowskie wśród seniorów wywalczyli Kamila Cichoń z IKN Górnik Iwonicz-Zdrój oraz Wojciech Filip z UKN Melafir Czarny Bór.

Zawodnikom i zawodniczkom przyszło rywalizować w deszczowej aurze. Najlepiej w tych warunkach odnalazł się reprezentant gospodarzy Wojciech Filip, który spudłował tylko raz i o 14 sekund wyprzedził broniącego tytułu Andrzeja Nędzę-Kubińca. Dla Filipa to drugie seniorskie złoto w tej odmianie biathlonu – w 2020 roku wygrał bieg długi. Wtedy w stawce zabrakło jednak zawodników z kadry A, dzisiaj na starcie pojawiła się cała krajowa czołówka.

Na najniższym stopniu podium stanął zwycięzca wtorkowego biegu indywidualnego Marcin Zawół. Zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra podobnie jak Nędza-Kubiniec biegał dwie karne rundy, ale przegrał z nim walkę o srebro różnicą siedmiu sekund. Tuż poza podium sklasyfikowano Patryka Bryna, w czołowej szóstce znaleźli się jeszcze Grzegorz Guzik i Tomasz Jakieła.

Spośród zawodników rywalizujących o medale w kategorii juniorów złoto wywalczył Zawół, któremu na podium towarzyszyli Konrad Badacz i Kacper Brzóska – zawodnicy, którzy w klasyfikacji open zajęli dziewiąte i jedenaste miejsca.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z trenerem kadry Tobiasem Torgersenem na starcie biegu sprinterskiego zabrakło Kamili Żuk, Anny Mąki i Magdy Piczury, czyli trzech z czterech najwyżej klasyfikowanych zawodniczek biegu indywidualnego. Pod ich nieobecność triumfowała Kamila Cichoń, dla której to pierwszy złoty medal w crossie. Zawodniczka z Iwonicza-Zdroju coraz śmielej zaczyna sobie poczynać na krajowym podwórku, trzy miesiące temu wygrała bieg długi podczas zimowych mistrzostw kraju i na przełomie września i października stanie przed szansą skompletowania hattricka, a za taki należałoby uznać ewentualne zwycięstwo w MP w biathlonie na nartorolkach.

Cichoń mimo dwóch pudeł wyprzedziła o zaledwie pięć sekund Darię Gembicką z UKS Lider Katowice. Na podium stanęła również Justyna Tupta, która popisała się najlepszym strzelaniem w stawce. Zawodniczka AZS AWF Katowice biegała tylko jedną karną rundę i w walce o brąz wyprzedziła Joannę Jakiełę, Wiktorię Celczyńską oraz drugą z sióstr Cichoń – Klaudię.

Medale w gronie juniorek wywalczyły Klaudia Topór, Natalia Glejzner i debiutująca w zawodach biathlonowych Darij Dalidovich – córka Sergieja Dalidovicha białoruskiego biegacza narciarskiego, który od wiosny tego roku pełni funkcję asystenta trenera kadry młodzieżowej Polski.

Drugi złoty medal w rywalizacji juniorów młodszych skompletował Jakub Potoniec z UKN Melafir Czarny Bór, który wyprzedził dwójkę zawodników z Jeleniej Góry Dawida Millera i Michała Szatkowskiego. Gospodarze zawodów święcili triumfy również w zmaganiach juniorek młodszych, gdzie pierwsze dwa miejsca zajęły Aleksandra Szajnowska i Majka Germata. Skład medalistek uzupełniła Natalia Nowak z Kościeliska.

Wśród młodzików i młodziczek triumfowali Tymon Nowak z MKS Karkonosze Jelenia Góra i Kinga Tkocz z UKS Strzał Wodzisław Śląski, zaś w gronie młodzików młodszych i młodziczek młodszych najlepsi byli Aurelio Latuszewski – również z Wodzisławia – oraz Julia Lutowska z UKS Biathlon Chorzów, dla której to drugi złoty medal tych mistrzostw.

Czwartek będzie ostatnim dniem mistrzostw. Seniorzy i seniorki zmierzą się w mass starcie, młodsze kategorie będą rywalizować w biegach sztafetowych.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Wojciech Filip

 Polska | kobieta | Kamila Cichoń