Rozszerzony program MŚJ

Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się w Szczuczyńsku. Po raz pierwszy młodzi biathloniści oraz biathlonistki będą mogli wywalczyć maksymalnie aż pięć medali. Międzynarodowa Unia Biathlonu zdecydowała się rozszerzyć program imprezy o dodatkową konkurencję.

Juniorzy o medale MŚ walczą od 1967 roku. Przez siedem pierwszych edycji rozgrywano tylko dwie konkurencje - bieg indywidualny oraz sztafetę. W 1974 roku do programu zawodów, które w tamtym czasie rozgrywane były wspólnie z seniorskim czempionatem, dołączono bieg sprinterski. Osiem lat później rozdano pierwsze medale w sprincie. Cztery konkurencje po raz pierwszy rozegrano w 1989 roku, gdy dołączono bieg drużynowy. W 1999 roku zastąpiono go biegiem pościgowym. Od tego momentu program MŚJ pozostawał niezmieniony. Aż do teraz.

Międzynarodowa Unia Biathlonu zdecydowała się bowiem poszerzyć juniorskie mistrzostwa o piątą konkurencję. Jest nią sztafeta mieszana, w której osobno wystartują juniorzy i juniorzy młodsi. W programie MŚJ w Szczuczyńsku będzie zatem 18 konkurencji, jeden zawodnik lub zawodniczka będzie mogła wywalczyć maksymalnie aż pięć krążków.

Zawody w Kazachstanie planowane są w teminie 3-12 marca 2023 roku. Sztafety mieszane zainaugurują zmagania i planowane są na 4 marca.