Zmarł Tadeusz Jankowski

We wtorek w wieku 92 lat zmarł Tadeusz Jankowski, były biegacz narciarski i trener biathlonowy – twórca biathlonu kobiecego w Polsce i wychowawca wielu reprezentantek kraju.

Swoją przygodę ze sportem rozpoczął od wywalczenia tytułu mistrza Polski juniorów w kombinacji norweskiej. W późniejszych latach rywalizował w biegach narciarskich, w których trzykrotnie sięgał po złote medale mistrzostw kraju. W 1964 roku reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku, w których zajął 33. miejsce w biegu na 15 km, 40. miejsce w biegu na 30 km oraz 8. miejsce w sztafecie 4 x 10 km.

Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem w klubach zakopiańskich. Z jego inicjatywy pod koniec lat osiemdziesiątych powołano pierwszą w kraju grupę biathlonistek. Jako trener kadry narodowej uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville (1992) i Lillehammer (1994). Pod jego wodzą Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Helena Mikołajczyk i Anna Stera wywalczyły brąz w biegu drużynowym podczas Mistrzostw Świata w Borowcu (1993). W późniejszych latach kontynuował pracę z młodzieżą – odkrył talenty m. in. Krystyny Guzik oraz Pauliny Bobak.

- Trener Tadeusz Jankowski, który jako pierwszy zaczął prowadzić w Polsce biathlon kobiecy, szukał zawodniczek do szkolenia i wpadł na pomysł, żeby pojeździć po szkołach na Podhalu. Między innymi trafił do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Czerwiennem, do której ja chodziłam. Przywiózł automaty, przyjechał z wiatrówkami i rozłożył się z tym sprzętem za budynkiem szkoły. Można było na przerwie postrzelać, a on patrzył z boku i wyłapywał zawodników, którzy mają do tego smykałkę - powiedziała w wywiadzie dla fithero.pl Guzik.

Swoje wspomnienia związane z początkami biathlonu kobiecego w Polsce zawarł w wielu publikacjach. Był autorem licznych książek, m. in. „A tarcze znikały w mroku”, „Dziewczyny twarde jak stal zbójnickiego noża” oraz „Polowacka na medal olimpijski w biathlonie”.