Wykluczeni startują z własnymi zawodami

Biathlonowe federacje Rosji i Białorusi podpisały porozumienie na mocy którego w sierpniu zainauguruje Puchar Wspólnoty Narodów. Zawodnicy z obu państw po agresji na Ukrainę zostali wykluczeni z z udziału w międzynarodowej rywalizacji rozgrywanej pod auspicjami IBU.

Prezes Rosyjskiego Związku Biathlonu Wiktor Majgurow oraz jego białoruski odpowiednik Adrian Tsybulski podpisali w Moskwie czteroletnią umowę o współpracy, która umożliwi zorganizowanie wspólnego cyklu zawodów. Ma ona zabezpieczyć możliwość rywalizacji na wysokim poziomie w przypadku przedłużającej się banicji ze strony Międzynarodowej Unii Biathlonu.

Wstępny plan zakłada zorganizowanie pięciu imprez - dwóch letnich, wyścigu noworocznego oraz trzech zimowych. Puchar Wspólnoty Narodów, bo tak nazywać ma się cykl zawodów, zainauguruje w dniach 23-29 sierpnia w Soczi. We wrześniu rywalizacja toczyć się będzie w Raubiczach. Zimą zawody odbędą się m. in. w Tjumeni.

- Nie możemy jeszcze podać dokładnej kwoty nagród w Pucharze Wspólnoty, nie została ona jeszcze ustalona. Istnieje możliwość, że w zawodach wezmą udział drużyny w formacie Rosja-1, Rosja-2, Białoruś-1, Białoruś-2. Nie planujemy ograniczać liczby uczestników. Wręcz przeciwnie, chcemy, żeby było ich maksymalnie dużo. Mamy nadzieję, że nasi białoruscy koledzy wezmą również udział w Pucharze Rosji – powiedział Majgurow.

Przypomnijmy, że Zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu już 19 marca zdecydował o natychmiastowym zawieszeniu członkostwa Rosji i Białorusi. Decyzja ta była oczywiście konsekwencją rosyjsko-białoruskiej agresji na Ukrainę. Już wcześniej zdecydowano, że reprezentacje Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczone do startu w zawodach rangi międzynarodowej. Ewentualne dalsze kroki wobec agresorów zostaną podjęte we wrześniu podczas Kongresu IBU.