Drugi zawodnik generalki Pucharu IBU kończy karierę

Haavard Bogetveit mimo najlepszego sezonu w karierze ponownie nie znalazł się w składzie reprezentacji Norwegii i postanowił zakończyć karierę. 30-letni zawodnik z Lillehammer minionej zimy zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU.

Bogetveit większość swojej seniorskiej kariery spędził rywalizując w zawodach zaplecza. Radził sobie w nich jednak bardzo dobrze - odniósł trzy zwycięstwa, aż dwunastokrotnie stawał na podium Pucharu IBU. W swoim dorobku ma pięć medali Mistrzostw Europy, z kolei jako junior sięgnął po tytuł mistrzowski w sztafecie w 2013 roku.

Gorzej wiodło mu się w zawodach Pucharu Świata, w których wystąpił tylko pięciokrotnie. Indywidualnie najwyżej uplasował się na 42. miejscu w sprincie w Canmore w sezonie 2015/16. Na tych samych zawodach był jednak trzeci w rywalizacji sztafet mieszanych. Partnerowali mu wówczas Marte Olsbu Roeiseland, Synnoeve Solemdal oraz Alexander Os.

W minionym sezonie Bogetveit zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU, co jest jego najlepszym osiągnięciem. Mimo to ponownie nie znalazł się w kadrze reprezentacji na kolejny sezon.

- Czas schować narty i karabin do szafy. Nie zostałem najlepszym biathlonistą na świecie, ale śmiem twierdzić, że byłem najlepszy na świecie spośród tych, którzy trenowali poza reprezentacją swojego kraju. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem - napisał Bogetveit na Instagramie.