Zmiany w kadrze Słowenii

Ricco Gross został ogłoszony nowym trenerem reprezentacji Słowenii. 51-letni Niemiec będzie pracował m. in. z Anamariją Lampić, która ogłosiła swój transfer z biegów do biathlonu.

Lampić to czołowa biegaczka narciarska ostatnich sezonów. Specjalizuje się w sprintach - jest trzykrotną medalistką Mistrzostw Świata, a zimą 2020/21 sięgnęła po małą kryształową kulę. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w ostatnich dwóch sezonach zajmowała ósme miejsca. W miniony weekend 27-latka poinformowała, że podobnie jak wcześniej Denise Herrmann czy Stina Nilsson, kończy karierę biegaczki narciarskiej i rozpoczyna treningi biathlonowe.

Pomoże jej w tym Ricco Gross - były legendarny niemiecki biathlonista, który od dłuższego czasu próbuje swoich sił w zawodzie trenera. Po pracy z kadrą Rosji, a następnie Austrii, teraz czterokrotny mistrz olimpijski związał się z reprezentacją Słowenii, gdzie będzie pracował do 2026 roku. Pomagać mu będą asystenci Janez Marić oraz Bostjan Klavzar.

Z kadrą po sezonie olimpijskim pożegnał się Klemen Bauer, na kontynuację kariery zdecydował się za to inny weteran Jakov Fak. Obok niego w składzie reprezentacji Słowenii znajdują się Miha Dovzan, Rok Trsan, Lovro Planko, Anton Vidmar, Alex Cisar, Ziva Klemencic, Polona Klemencic oraz wspomniana wcześniej debiutantka Anamarija Lampic. 

Medalistki tegorocznych EYOF - Lena Repinc, Kaja Zorc i Klara Vindisar - będą przygotowywać się osobno wraz z Jure Ozboltem i Ljubo Tomaziciem.