Wołkow złamał przepisy dopingowe

Biathlon Integrity Unit na swojej stronie internetowej opublikował komunikat dotyczący naruszenia przepisów antydopingowych przez Aleksieja Wołkowa, który przyznał się do stosowania leku zawierającego fenoterol. 34-latek zakończył już karierę, w ostatnim czasie pracował w sztabie rosyjskiej reprezentacji.

Sprawa dotyczy Mistrzostw Rosji rozgrywanych w Uwacie w 2013 roku, podczas których Wołkow stosował preparat Berotec zawierający znajdujący się na liście zakazanych środków fenoterol. Rosjanin poinformował o tym kontrolerów, nie był jednak objęty wyłączeniem do celów terapeutycznych (therapeutic use exemptions). Próbki pobrane od biathlonisty okazały się negatywne, jednak wpisy w bazie danych laboratorium w Moskwie wykazały, że w rzeczywistości były pozytywne na obecność fenoterolu, ale z naruszeniem międzynarodowych standardów nie zdecydowano się przeprowadzić procedury potwierdzającej.

Wołkow przyznał się do naruszenia przepisów antydopingowych. Nałożono na niego karę dwuletniej dyskwalifikacji, pozbawiono go również osiągnięć ze wspomnianego czempionatu Rosji. 34-latek nie startuje od sezonu 2017/18. Od dwóch lat jest członkiem sztabu szkoleniowego reprezentacji Rosji, która w związku z agresją tego państwa na Ukrainę jest zawieszona w prawach członka IBU i nie może rywalizować w zawodach międzynarodowych.

Największym sukcesem Wołkowa było złoto olimpijskie wywalczone w biegu sztafetowym w 2014 roku. Na najwyższym stopniu podium w sztafecie stawał również podczas Mistrzostw Świata w 2017 roku. Indywidualnie w czołowej trójce Pucharu Świata meldował się trzykrotnie, ale nie udało mu się wygrać żadnego z biegów. Największe triumfy święcił na Mistrzostwach Europy. W swoim dorobku ma siedem złotych, trzy srebrne i dwa brązowe medale, co czyni go najbardziej utytułowanym biathlonistą w historii tej imprezy.

Biathlon Integrity Unit jest niezależną jednostką, która zajmuje się zwalczaniem dopingu w biathlonie, ściganiem osób zaangażowanych w manipulowanie wynikami zawodów, przekupstwem oraz innym naruszeniom Kodeksu Uczciwości IBU.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Aleksiej Wołkow