Szczegóły projektu

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących planowanego na przyszły rok letniego cyklu zawodów rozgrywanego pod auspicjami Międzynarodowej Unii Biathlonu. 

Popularyzacja letniej odmiany biathlonu jest jednym z kierunków rozwoju zapisanym w strategii "Target 26"  przyjętej przez IBU na Kongresie w 2019 roku. Uznano jednak, że z uwagi na znaczenie letniego okresu przygotowawczego do zimy, trudno będzie wygospodarować terminy na cotygodniowe zmagania. Dlatego nową formułę cyklu zawodów oparto na dotychczas rozgrywanych imprezach komercyjnych.

W tym calu Międzynarodowa Unia Biathlonu podjęła współpracę z Blinkfestivalen w Sandnes oraz Martin Fourcade Nordic Festival w Annecy. Do wspólnego stołu na rozmowy zaproszeni zostali również organizatorzy City Biathlon w Wiesbaden, którzy jednak w tym roku – właśnie z uwagi na brak wolnych terminów – wywiesili białą flagę. Docelowo nowa seria, która roboczo nosi nazwę IBU Street Biathlon Series ma liczyć cztery imprezy.

W zawodach pokazowych w Annecy czy Wiesbaden startowały gwiazdy największego formatu, których często brakowało w nartorolkowych mistrzostwach świata. Intencją IBU jest zasypać tę przepaść dzielącą oba formaty. Najlepsi mają chętniej brać udział w MŚ, komercyjne imprezy otworzą się na liczniejszą stawkę.

Każda z imprez ma rozpoczynać się od kwalifikacji. Mają one przybrać formę sprintu na dystansach od 4,5 km do 6 km dla kobiet i od 6 km do 7,5 km dla mężczyzn. Najlepsi awansują do rozgrywanych następnego dnia finałów, w których rywalizacja będzie się toczyć na krótkich rundach (800m-1200m) z czterema strzelaniami.

Nieco inaczej będzie wyglądał program MŚ, w których do zgarnięcia będą medale w sprincie oraz supersprincie lub biegu pościgowym. Zawody wieńczyć będzie „gala mass start”, do którego kwalifikacje uzyskają nie tylko najlepsi zawodnicy mistrzostw, ale też czołówka zimowego PŚ i prowadzący w klasyfikacji Street Biathlon Series. Kusić mają nagrody finansowe, które mają być takie same jak w Pucharze Świata.

Planowany start pierwszej edycji letniego cyklu zawodów przewidziany jest na 2023 rok, jednak już tego lata imprezy mają przybrać pożądany format. Tegoroczna edycja Blinkfestivalen odbędzie się od 3 do 6 sierpnia, a Mistrzostwa Świata w biathlonie na nartorolkach planowane są w terminie 25-28 sierpnia w niemieckim Ruhpolding. Organizatorzy zawodów sygnowanych nazwiskiem Martina Fourcade'a nie podali jeszcze daty wydarzenia.