Coraz więcej emerytów

Wydłuża się lista osób żegnających się z biathlonem. W ostatnich dniach chęć zakończenia kariery ogłosili Anais Bescond, Selina Gasparin, Maren Hammerschmidt, Klemen Bauer oraz Scott Gow.

Najbardziej utytułowana z tego grona zdecydowanie jest Anais Bescond. 35-letnia Francuzka ma na koncie mistrzostwo olimpijskie wywalczone w sztafecie mieszanej podczas igrzysk w Pjongczang. Na tych samych igrzyskach wywalczyła również brąz w sztafecie kobiecej, była również trzecia w biegu pościgowym. W swoim dorobku ma aż osiem medali mistrzostw świata - w tym złoto wywalczone w sztafecie na MŚ w Oslo. W zawodach Pucharu Świata odniosła tylko jedno zwycięstwo (sprint w Anterselwie w styczniu 2014 roku), ale aż dwunastokrotnie meldowała się na drugim lub trzecim miejscu. W klasyfikacji generalnej najwyżej plasowała się w sezonie 2017/18, gdy była siódma.

Medal igrzysk olimpijskich w swoim dorobku ma również Selina Gasparin. 38-latka była druga w biegu indywidualnym w 2014 roku. Kończy karierę jako najlepsza szwajcarska biathlonistka w historii - pierwsza i jak dotąd jedyna, która wygrała zawody PŚ. Oba zwycięstwa odniosła w sezonie 2013/14, gdy stawała na najwyższym stopniu podium w sprintach rozgrywanych w Hochfilzen i Annecy. 

Zarówno Bescond, jak i Gasparin pożegnały się startami w zawodach PŚ w Oslo. Nie było to dane Maren Hammerschmidt, która w tym sezonie występowała tylko w zawodach Pucharu IBU. Nie była jednak w stanie nawiązać do swoich wyników sprzed lat i również zdecydowała się zakończyć swoją przygodę z biathlonem. 32-letnia Niemka najmilej wspomina zapewne grudzień 2015 roku, gdy podczas zawodów w Hochfilzen dwukrotnie zajmowała drugie miejsce. Kilkanaście miesięcy później podczas MŚ rozgrywanych w tym austriackim ośrodku sięgnęła po złoty medal wraz z koleżankami ze sztafety.

Na podium w sztafecie stał również Klemen Bauer - wicemistrz świata z 2012 roku w mikście. Na podium towarzyszyli mu wówczas Andreja Mali, Teja Gregorin oraz Jakov Fak. Z tego grona 36-latek żegna się oficjalnie jako trzeci. Indywidualnie nigdy nie stał na pucharowym podium - najbliżej tego osiągnięcia był podczas igrzysk w Vancouver, gdzie był czwarty w sprincie.

Karierę zakończyć postanowił również Scott Gow - współautor jednej z największych sensacji w historii biathlonu, jakim było trzecie miejsce sztafety kanadyjskiej podczas MŚ w 2016 roku. 32-letni Kanadyjczyk swoje najlepsze występy indywidualne notował w kończącym się sezonie - był czwarty w biegu długim w Ostersund oraz piąty w tej samej konkurencji podczas igrzysk w Pekinie.

Wcześniej zakończenie kariery ogłosili już m. in. Eva Puskarcikova (Czechy), Susan Dunklee, Clare Egan (obie USA), Erik Lesser (Niemcy), Simon Desthieux (Francja), Dominik Windisch (Włochy), Leif Nordgren (USA) oraz Benjamin Weger (Szwajcaria).

Powiązane osoby

 Kanada | mężczyzna | Scott Gow

 Szwajcaria | kobieta | Selina Gasparin

 Niemcy | kobieta | Maren Hammerschmidt

 Słowenia | mężczyzna | Klemen Bauer

 Francja | kobieta | Anais Bescond