Rosja i Białoruś zawieszone

Zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu zdecydował w czwartek o natychmiastowym zawieszeniu członkostwa Rosji i Białorusi. IBU chce jednocześnie pomóc federacji ukraińskiej.

Decyzje IBU są oczywiście konsekwencją rosyjsko-białoruskiej agresji na Ukrainę. Już wcześniej zdecydowano, że reprezentacje Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczone do startu w zawodach rangi międzynarodowej. Teraz IBU poszła o krok dalej i zdecydowała się zawiesić obie krajowe federacje w prawach członka. Dalsze kroki wobec agresorów zostaną podjęte we wrześniu podczas Kongresu IBU.

Światowa federacja poinformowała jednocześnie, że wspólnie ze związkami biathlonowymi z Austrii, Francji, Niemiec, Włoch, Czech, Szwecji, Norwegii i Szwajcarii rozpocznie program pomocowy dla ukraińskiego biathlonu. Projekt zakłada przede wszystkim pomoc w zapewnieniu zgrupowań dla biathlonistów z Ukrainy, gdy tylko sytuacja na to pozwoli.

– Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten program. Wiem, że cała nasza biathlonowa rodzina jest solidarna z Ukrainą – powiedział prezydent IBU Olle Dahlin, który zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja sfinansuje zakup sprzętu dla ukraińskich biathlonistów.