Kolejny sezon już bez Puskarcikovej

Wydłuża się lista biathlonistów, którzy w ten weekend zakończą swoją przygodę z biathlonem. Ostatnie pucharowe występy w karierze w Oslo zaliczy Eva Puskarcikova.

31-letnia zawodniczka z Harrachova to przede wszystkim brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z Soczi. Biegła wówczas na pierwszej zmianie sztafety, która na mecie zameldowała się co prawda na czwartym miejscu, ale po dyskwalifikacji drużyny rosyjskiej Czeszkom przypadł w udziale brązowy medal. Puskarcikova otwierała również rywalizację sztafet mieszanych na MŚ w 2020 roku - ten bieg również zakończył się zdobyciem brązowego krążka.

Indywidualnie Puskarcikova najlepiej spisywała się w sezonie 2016/17. Zakończyła go na trzynastym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Stała wówczas dwukrotnie na podium - była trzecia w biegu pościgowym w Pokljuce oraz w biegu masowym w Oberhofie. Nigdy później nie zbliżyła się już do tych wyników.

W tym sezonie punktowała tylko raz - była jedenasta w sprincie w Ostersund. Na igrzyskach w Pekinie wystartowała tylko w biegu sztafetowym, gdzie razem z koleżankami zajęła ósmą lokatę.

- Decyzja o zakończeniu kariery narastała we mnie od dłuższego czasu. Czuję, że nie jestem już w mocy pomagać zespołowi tak jakbym tego chciała. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim kibicom, rodzinie, przyjaciołom, całemu zespołowi i wszystkim ludziom dookoła za wieloletnie wsparcie - napisała Puskarcikova na swoim profilu na Facebooku.

To kolejna z ważnych postaci światowego biathlonu, która startami w Oslo pożegna się z biathlonem. Wcześniej zakończenie kariery ogłosili m.in. Niemiec Erik Lesser, Włoch Dominik Windisch, Francuz Simon Desthieux czy Susan Dunklee z USA