Dolny Śląsk vs Małopolska 2:2

W Dusznikach-Zdroju zainaugurowano zmagania w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biathlonie. W ramach imprezy tradycyjnie rywalizują ze sobą reprezentacje wojewódzkie. Po pierwszym dniu po dwa złote medale na swoim koncie mają Dolny Śląsk oraz Małopolska.

Reprezentantki województwa małopolskiego, a dokładniej zawodniczki BKS WP Kościelisko zdominowały rywalizację w sprintach. Wśród juniorek z ogromną, ponad dwuminutową przewagą wygrała Anna Nędza-Kubiniec. Rozmiary zwycięstwa robią wrażenie zwłaszcza, że 18-latka nie uniknęła wpadek na strzelnicy. W postawie leżąc spudłowała aż trzykrotnie, w stójce była jednak bezbłędna. Rywalki też pudłowały. Drugie miejsce wywalczyła Barbara Skrobiszewska z MKS Karkonosze Jelenia Góra, trzecia była Klaudia Topór z Kościeliska. Srebrną i brązową medalistkę na mecie dzieliła zaledwie sekunda. Blisko podium była Emilia Zasadna z UKN Melafir Czarny Bór, która do trzeciego miejsca straciła dwie sekundy.

Również w biegu juniorek młodszych złoto i brąz powędrowało do Kościeliska. Mistrzynią Polski w tej kategorii wiekowej została Natalia Nowak, która o równe pół minuty wyprzedziła Oliwię Arendaczyk z Czarnego Boru. Zwyciężczyni biegała dwie karne rundy, wicemistrzyni tylko jedną. Najgorzej na strzelnicy wypadła trzecia z medalistek, która spudłowała czterokrotnie. Amelia Liszka czwartą na mecie Oliwię Suchy pokonała o niemal pół minuty.

Po południu w zawodach mężczyzn górą byli już wyłącznie zawodnicy z Dolnego Śląska. Najlepszym juniorem został Konrad Badacz z MKS Karkonosze Jelenia Góra, który udanie sprostał roli faworyta. Czwarty zawodnik niedawnych MŚJM w tej konkurencji spudłował tylko raz i o ponad minutę wyprzedził Fabiana Suchodolskiego z UKS Biathlon Chorzów. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Wojciech Jasiński. Wszyscy medaliści biegali tylko po jednej karnej rundzie. Czwarte miejsce po aż pięciu pudłach zajął lider klasyfikacji generalnej "Celuj w Igrzyska" Kacper Brzóska, z kolei tylko siódmy był Hubert Matusik, który zaliczył cztery karne rundy.

Drugie złoto dla województwa dolnośląskiego zdobył junior młodszy Jakub Potoniec z Czarnego Boru. Podopieczny trenera Jerzego Szydy oddał jeden niecelny strzał i na mecie zameldował się z czasem lepszym od srebrnego medalisty Grzegorza Galicy o 44 sekundy. Zawodnik z Kościeliska biegał jedną karną rundę więcej, podobnie jak Michał Szatkowski z MKS Karkonosze Jelenia Góra, który zajął trzecie miejsce. W rywalizację o podium początkowo wmieszany był jeszcze klubowy kolega zwycięzcy Dawid Filip, który szanse na medal stracił pudłując trzykrotnie w stójce. Sklasyfikowano go na czwartej pozycji.

We wtorek rozegrana zostanie druga konkurencja mistrzostw - biegi pościgowe. Po dniu przerwy w piątek odbędą się biegi długie, a w sobotę sztafety.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Jakub Potoniec

 Polska | mężczyzna | Konrad Badacz