Najlepszy od trzech lat występ polskiego biathlonisty w Pucharze IBU

Andrzej Nędza-Kubiniec wywalczył 21. miejsce w mass starcie 60 rozgrywanym w ramach Pucharu IBU w Lenzerheide. Wygrał Endre Stroemsheim z Norwegii.

Norwegowie nadawali ton niedzielnej rywalizacji. Od samego początku od reszty stawki oderwali się Endre Stroemsheim oraz Johannes Dale. Na półmetku po dwóch bezbłędnych strzelaniach w postawie leżąc mieli już ponad pół minuty przewagi nad grupą pościgową. Pierwsze błędy pojawiły się podczas strzelania w postawie stojąc. Po trzeciej wizycie na strzelnicy obaj norwescy biathloniści solidarnie biegali po jednej karnej rundzie. Na ostatnim strzelaniu wyłamał się Stroemsheim, który bez problemu rozprawił się z wszystkimi pięcioma celami, podczas gdy Dale znów musiał pokonywać dodatkowe 150m. Pozostali rywale nie zagrozili tej dwójce - Stroemsheim odniósł już swoje ósme zwycięstwo w Pucharze IBU w karierze. Dale stracił do niego 50 sekund.

Na trzecim miejscu uplasował się zwycięzca sobotniego supersprintu Philipp Horn, który do mety dotarł ponad minutę po Stroemsheimie Niemcy i Norwegowie zdominowali niedzielny wyścig. W czołowej dziesiątce znalazło się miejsce tylko dla jednego zawodnika spoza tych dwóch reprezentacji - dziesiąty był Sebastien Mahon z Francji.

Udanie zaprezentował się Andrzej Nędza-Kubiniec, który wyścig rozpoczął od bezbłędnego strzelania. Podczas następnych wizyt na strzelnicy notował tylko po jednym niecelnym strzale i na ostatnie okrążenie wyruszał na 22. miejscu. Polak nie tylko nie dał się nikomu wyprzedzić, ale sam pokonał jeszcze jednego z rywali i do mety dotarł jako 21. w kolejności. To najlepszy rezultat polskiego biathlonisty w zawodach Pucharu IBU od występów Mateusza Janika w sezonie 2018/19.

Pucharowe punkty wywalczył również Tomasz Jakieła, który po pięciu karnych rundach finiszował na 37. pozycji. Wojciech Filip z czterema niecelnymi strzałami na koncie uplasował się na 50. miejscu, Wojciech Skorusa po aż ośmiu pudłach ukończył zawody na 55. pozycji. 

WYNIKI

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Endre Stroemsheim

 Polska | mężczyzna | Andrzej Nędza-Kubiniec