Reprezentantki Ukrainy wystartują w Otepaa

Dwie zawodniczki, które przed agresją rosyjską na Ukrainę zdążyły opuścić kraj, wezmą udział w zawodach pucharowych w Otepaa. Dla sióstr Horodnych - 20-letniej Julii i 17-letniej Ołeny - będzie to debiut w Pucharze Świata. Ich występ ma mieć wymiar symboliczny.

Ukraiński Związek Biathlonu 24 lutego poinformował, że w związku ze stanem wojennym biathlonowy zespół Ukrainy nie weźmie udziału w pozostałych do końca sezonu zawodach Pucharu Świata i Pucharu IBU. Dzisiaj poinformowano jednak, że skromna dwuosobowa reprezentacja wystartuje w przyszłotygodniowym Pucharze Świata w Otepaa. Wszystko za sprawą Julii i Ołeny Horodnych, które opuściły Ukrainę jeszcze przed inwazją rosyjską i schroniły się w Polsce. Do Estonii udadzą się transportem zorganizowanym przez Polski Związek Biathlonu, na miejscu opiekować się nimi będzie czeski sztab szkoleniowy.

Siostry Horodne pochodzą z Lwowa. Reprezentowały Ukrainę na arenie międzynarodowej w zawodach juniorskich. Tegorocznej zimy startowały w Pucharze IBU Juniorów w Martell, gdzie wspólnie zajęły czwarte miejsce w sztafecie. Uczestniczyły również w Mistrzostwach Europy Juniorów w Pokljuce. Zawody w Otepaa będą ich debiutem w dorosłym Pucharze Świata.

Ich obecność ma mieć wymiar symboliczny. Ukraińska flaga powiewa na zawodach organizowanych przez IBU niezależnie od nieobecności biathlonistów ukraińskich. Ci bronią swojego kraju - przykładem mistrz świata z 2019 roku Dmitro Pidruczny, który wstąpił do Gwardii Narodowej i broni Tarnopolu.

Puchar Świata w Otepaa odbędzie się w dniach 10-13 marca. Zgodnie z decyzjami Międzynarodowej Unii Biathlonu z udziału w zawodach wykluczeni zostali biathloniści z Rosji i Białorusi. Jeszcze w marcu IBU zastanowi się nad zawieszeniem obu krajowych związków w prawach członka światowej federacji.