Ukraina wycofuje się z zawodów

Do końca sezonu na biathlonowych trasach nie zobaczymy już reprezentantów Ukrainy - taką decyzję podjął tamtejszy związek biathlonowy po wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. 

Przypomnijmy, że do końca sezonu biathlonowego pozostały jeszcze zawody Pucharu Świata w Kontiolahti, Otepaa i Oslo oraz Puchary IBU w Lenzerheide i Ridnaun. W żadnej z tych lokalizacji nie zobaczymy biathlonistów z Ukrainy. Decyzja ta jest efektem inwazji wojsk rosyjskich i wprowadzeniem stanu wojennego. W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Nie może więc dziwić, że w takich okolicznościach rywalizacja sportowa schodzi na dalszy plan.

Czy w najbliższych startach zobaczymy biathlonistów z Rosji? Międzynarodowa Unia Biathlonu podobnie jak inne światowe federacje nie zdecydowała się na wykluczenie sportowców rosyjskich z udziału w zawodach. IBU opublikowało jedynie krótki komunikat odnoszący się do napaści rosyjskiej na Ukrainę.

- Z niedowierzaniem obserwujemy dzisiejsze wydarzenia na Ukrainie - kraju o wielkich tradycjach biathlonowych i licznym gronie fanów. Nasze myśli są z każdym dotkniętym tą tragedią - można przeczytać we wpisie w social mediach.

Kadry Ukrainy w przeciwieństwie do reprezentacji Rosji nie ma podczas trwających Mistrzostw Świata Juniorów w Soldier Hollow.