Johannes Boe królem igrzysk w Pekinie!

Johannes Thingnes Boe wywalczył swój czwarty złoty medal igrzysk w Pekinie. Norweg wygrał bieg ze startu wspólnego rozgrywany na dystansie 15km. Drugie miejsce zajął Martin Ponsiluoma, trzeci był Vetle Christiansen. Quentin Fillon Maillet, który stał na podium wszystkich wcześniej rozgrywanych konkurencji, tym razem był tylko czwarty.

Finałowe zmagania igrzysk w Pekinie miały wyłonić miano najlepszego biathlonisty minionych dwóch tygodni. Pretendenci do tego tytułu zaczęli sobotnią rywalizację od pudła na pierwszym strzelaniu. Tempo czołówki na początku wyścigu nie było jednak zbyt mocne i mimo dodatkowego dystansu do pokonanie na drugie strzelanie Johannes Boe i Quentin Fillon Maillet zameldowali się na dwóch czołowych pozycjach. Norweg tym razem strzelał bezbłędnie i zaczął powiększać przewagę nad rywalami. Francuz spudłował raz i na półmetku plasował się ósmy z nieco ponad półminutową stratą do lidera.

Coraz szybszemu biegowi Boe jako jedyny próbował dorównać Philipp Nawrath. Niemiec przypłacił to jednak trzema karnymi rundami podczas trzeciego strzelania i przestał się liczyć w walce o medale. Norweg również nie wystrzegł się błędów i biegał jedno karne okrążenie. Utrzymał jednak prowadzenie, choć jego przewaga stopniała do sześciu sekund. Tyle tracił Martin Ponsiluoma, trzeci ze stratą piętnastu sekund był strzelający tym razem bezbłędnie Fillon Maillet.

Podczas ostatniego strzelania Johannes Boe postawił na szybkość. Pierwsze trzy strzały dosięgnęły celu, ale dwa kolejne uderzyły poza tarczę. Rywale nie wykorzystali jednak tego faktu. Ponsiluoma spudłował raz, podczas gdy Fillon Maillet aż trzykrotnie! Francuz stracił tym samym szanse na swój szósty medal pekińskich igrzysk. W momencie gdy kręcił karne rundy bezbłędne strzelanie zaliczył Vetle Christiansen i to właśnie Norweg popędził na trzecim miejscu.

Emocji na ostatniej rundzie już nie było. Boe na metę dotarł z przewagą czterdziestu sekund nad Ponsiluomą, z kolei Szwed miał ponad pół minuty zapasem nad drugim z Norwegów. Dla Ponsiluomy i Christiansena to pierwsze indywidualne medale igrzysk w karierze, złoto Boe oznacza, że w tabeli multimedalistów olimpijskich przeskoczył właśnie Martina Fourcade'a. Norweg jako drugi biathlonista w historii po Ole Einarze Bjoerndalenie sięgnął po cztery złote medale na jednych igrzyskach.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Szwecja | mężczyzna | Martin Ponsiluoma

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Norwegia | mężczyzna | Vetle Sjastad Christiansen