Monikę Hojnisz-Staręgę i Kamilę Żuk w Anterselwie zobaczyliśmy wyłącznie w biegu sztafetowym. Na półmetku po ich występach Polska plasowała się na drugim miejscu, ostatecznie skończyło się dziesiątą lokatą. - Myślę, że na igrzyskach możemy pokusić się o to, żeby być jeszcze wyżej – powiedziała Żuk.

Polki w Anterselwie wystąpiły w takim składzie i ustawieniu, w jakim zaprezentują się również na igrzyskach w Pekinie. Na pierwszej zmianie pobiegła Monika Hojnisz-Staręga. U naszej zawodniczki od początku widać było ofensywne usposobienie.

- Fajnie, że to tak wyglądało. Szukałam luk na to, żeby się przedostać do przodu. Zazwyczaj taki jest mój cel na pierwszym kole, aczkolwiek czasami lepiej odpuścić niż dać sobie połamać kija lub zaliczyć wywrotkę. Jak się jest z przodu stawki to ten bieg jest wtedy mniej szarpany – tłumaczyła Hojnisz-Staręga po starcie.

Polka zanotowała najlepszy czas biegu na swojej zmianie. Nieco gorzej poszło jej na strzelnicy, gdzie zaliczyła po dwa pudła podczas każdej z prób.

- Mojemu pierwszemu strzelaniu towarzyszył okropny wiatr i nie poradziłam sobie tak jakbym chciała. Dużo emocji kosztował mnie zgubiony magazynek, którego brakowało mi na stójce i całe zamieszanie z tym związane – powiedziała Hojnisz-Staręga.

Po pierwszej zmianie Polska plasowała się na dziewiątym miejscu z około półminutową stratą do liderek. Kamila Żuk po dobrym biegu i niezłym strzelaniu (dwa pudła) awansowała na drugą lokatę.

- Dzisiejszy bieg ułożył się dla mnie dobrze. Cieszy mnie to tym bardziej, że na mojej zmianie startowały naprawdę mocne zawodniczki. Wiedziałam, że przez panujące warunki musze być skupiona i nie mogę sobie pozwolić na błędy na strzelnicy. Od samego rana czułam się w nienajlepszej dyspozycji, więc wyprzedzanie kolejnych rywalek pomogło mi w łapaniu dobrego rytmu. Biegowo i strzelecko wyglądało to dość fajnie – oceniła Żuk.

- Taki start podbudowuje mnie przed wyjazdem na igrzyska. Dziś nie było łatwo ze względu na wysokość. Podobnie będzie w Chinach, ale jestem przygotowana na wielką walkę i już nie mogę się doczekać igrzysk – dodała.

Kinga Zbylut i Anna Mąka nie zdołały tym razem utrzymać pozycji w ścisłej czołówce. Pierwsza biegała karną rundę po stójce, druga dobierała aż trzykrotnie podczas strzelania w postawie leżąc. Skończyło się dziesiątym miejscem, a więc powtórzeniem rezultatu sprzed tygodnia z Ruhpolding.

- Dziesiąte miejsce jest satysfakcjonujące, to jeden z naszych najlepszych startów. Myślę, że na igrzyskach możemy pokusić się o to, żeby być jeszcze wyżej – powiedziała Żuk.

- Bieg był bardzo przewrotny, wręcz dziwny. Na trasie i strzelnicy panowały takie warunki, iż śmiem twierdzić, że równie dobrze można było go wygrać, jak i być ostatnim. Fajnie, że mogłyśmy sprawdzić się w tym składzie po raz ostatni przed igrzyskami – dodała Hojnisz-Staręga.

Zarówno Hojnisz-Staręga, jak i Żuk odpuściły start w biegu indywidualnym celem przygotowań do startów w Chinach, które już za nieco ponad dwa tygodnie.

- Ten tydzień był bardzo intensywny ze względu na mocniejsze treningi przed igrzyskami. Właśnie z tego powodu zrezygnowaliśmy z trenerem ze startów indywidualnych. Mam nadzieję, że to zaowocuje zwyżką formy w Pekinie – zakończyła Hojnisz-Staręga.

To nie koniec emocji związanych ze startem polskiej reprezentacji biathlonowej w Anterselwie. W niedzielę o godzinie 15:15 rozpocznie się bieg ze startu wspólnego kobiet z udziałem Anny Mąki. Wcześniej, bo o 12:10 ruszy wyścig męskich sztafet. Polacy pobiegną w kolejności: Andrzej Nędza-Kubiniec, Grzegorz Guzik, Łukasz Szczurek, Przemysław Pancerz.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Kamila Żuk

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga