Doll najlepszy na ostatniej prostej przed IO

Benedikt Doll zwyciężył w biegu ze startu wspólnego rozgrywanym na dystansie 15km we włoskiej Anterselwie. Kolejne dwa miejsca na podium Pucharu Świata zajęli Johannes Thingnes Boe oraz Sturla Holm Laegreid. Polacy nie startowali. 

W stawce zabrakło wielu zawodników czołówki klasyfikacji generalnej, którzy przygotowują się już do startu w igrzyskach. Wśród nieobecnych znaleźli się m. in. Sebastian Samuelsson, Emilien Jacquelin czy Aleksander Łoginow. Z kolei po raz pierwszy w historii na liście startowej znaleźli się biathloniści z Litwy oraz Nowej Zelandii. Witautas Strolia oraz Campbell Wright nie odegrali jednak czołowej roli w sobotnim wyścigu.

Ten miał niecodzienny przebieg ze względu na spore różnice czasowe, które porobiły się pomiędzy zawodnikami już na półmetku. Przed pierwszym strzelaniem w postawie stojąc Johannes Thingnes Boe mimo jednej karnej rundy na koncie miał co prawda tylko siedem sekund przewagi nad Benediktem Dollem, ale trzeci Antonin Guigonnat tracił do Norwega już ponad pół minuty. Boe i Doll spudłowali po razie i utrzymali pierwsze dwie lokaty po trzecim strzelaniu. Po dwóch karnych rundach Guigonnata na trzecie miejsce wyszedł Tero Seppala, z którym przedostatnie okrążenie przemierzał Sturla Laegreid.

Ostatnie strzelanie przyniosło zmianę lidera. Boe spudłowała w piątym strzale, podczas gdy pozostający kilka sekund w tyle Doll strzelał bezbłędnie. Niemiec na trzy kilometry przed metą miał siedem sekund przewagi nad Norwegiem. Różnica ta w połowie ostatniego okrążenia wzrosła dwukrotnie. Pewne było już więc, że Doll odniesie trzecie zwycięstwo w karierze. Na mecie zameldował się pół minuty przed Boe. Kolejni zawodnicy stracili już prawie półtorej minuty.

W pojedynku o trzecie miejsce pomiędzy Sturlą Laegreidem i Tero Seppalą górą był Norweg, który spudłował raz. Fin biegał dwie karne rundy i wyprzedzony przez Antonina Guigonnata i Siverta Bakkena spadł na szóstą lokatę.

Lider klasyfikacji generalnej Quentin Fillon Maillet spudłował sześciokrotnie i finiszował jako ósmy.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane newsy

19.03.2023 | Klamra Oeberg

19.03.2023 | Podium szczęśliwych ludzi

19.03.2023 | Kalkulatory w ruch

18.03.2023 | Herrmann z małą, a Simon z dużą kulą

18.03.2023 | Maszyna nie zwalnia

Powiązane osoby

 Niemcy | mężczyzna | Benedikt Doll