Drugi dzień MEJ pod znakiem mikstów

Niemcy w supermikście, Francuzi w sztafecie mieszanej – to zwycięzcy czwartkowej rywalizacji w Mistrzostwach Europy Juniorów w Pokljuce. Polacy zajmowali odpowiednio miejsca ósme i czternaste.

Jako pierwsza odbyła się rywalizacja par. Tytuł mistrzowski w supermikście wywalczyli Johanna Puff i Darius Lodl z Niemiec. Ich zwycięstwo, choć na papierze nie wygląda przekonująco (12 sekund przewagi), to ani przez chwilę nie podlegało dyskusji. Niemcy znajdowały się na czele wyścigu po każdej ze zmian. Naciskali na nich głównie Rosjanie Anastazja Griszina i Jewgienij Emerchonow. Na przeszkodzie stanęło jednak strzelanie – spudłowali jedenastokrotnie, podczas gdy zwycięzcy tylko cztery razy. Na trzecim miejscu finiszowali Fany Bertrand i Paul Fontaine, którzy z sześcioma dobieraniami na koncie stracili do Puff i Lodla 19 sekund.

Nasi reprezentanci w czołówce plasowali się do drugiego strzelania. Dwie karne rundy Darii Gembickiej bezpowrotnie pozbawiły naszą drużynę szans na podium. Być może te wzrosłyby gdyby strzelanie w dzisiejszym starcie odbywało się tylko i wyłącznie w postawie leżąc – w niej polski duet był bezbłędny. Wszystkie niecelne strzały Gembicka i Guńka zaliczyli w stójce. Ostatecznie ze stratą niemal dwóch minut Polska uplasowała się na ósmym miejscu. Na wyróżnienie zasługuje druga zmiana Guńki, który zanotował na niej najlepszy czas w stawce.

Po południu na starcie stanęło 20 sztafet mieszanych. Polacy w składzie Barbara Skrobiszewska, Amelia Liszka, Konrad Badacz i Marcin Zawół zajęli 14. miejsce. Najlepiej z tego grona wypadł Badacz, który miał czwarty czas swojej zmiany. Biało-Czerwoni nie uniknęli karnych rund – dodatkowe 150km pokonywali Skrobiszewska i Zawół. Do zwycięzców polski mikst stracił niecałe sześć minut.

Tymi zwycięzcami okazał się zespół Francji. Camille Coupe, Jeanne Richard, Damien Levet i Jacques Jeffries spudłowali tylko trzy razy i wygrali  z przewagą 47 sekund nad jeszcze lepiej strzelającymi Niemcami. Wicemistrzowie Europy Juniorów posiłkowali się tylko dwoma dodatkowymi pociskami. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyli Czesi. Jonas Marecek na finiszu okazał się mocniejszy od Nicolo Betempsa. Włosi, którzy do półmetka dotrzymywali kroku Francji, zakończyli bieg na czwartym miejscu.

Po dniu przerwy juniorki i juniorzy wrócą do rywalizacji o medale mistrzostw Europy w sobotę. Na ten dzień zaplanowano biegi sprinterskie.

WYNIKI:
SUPERMIKST
SZTAFETA MIESZANA

fot. Reichert/IBU