Guńka siódmy na otwarcie MEJ

Jan Guńka zajął siódme miejsce w biegu indywidualnym rozgrywanym pierwszego dnia Mistrzostw Europy Juniorów w Pokljuce. Złoty medal wywalczył Blagoy Todev z Bułgarii. Wśród juniorek wygrała Francuzka Camille Coupe.

Jednego celnego strzału zabrakło Janowi Guńce, żeby start w MEJ rozpocząć od zdobyczy medalowej. Polak spudłował w sumie trzykrotnie – po razie podczas pierwszego, trzeciego i czwartego strzelania. Biegowo Guńka osiągnął piąty czas przegrywając pod tym względem z Finem Otto Inveniusem o niecałą minutę. Łącznie dało mu to siódmą lokatę. Nasz zawodnik wyprzedził bezpośrednio lidera klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów Aleksandra Korniewa, który zajął ósme miejsce.

Wygrał Blagoj Todew, który mimo jednej minuty kary wyprzedził o 24 sekundy Nicolo Betempsa z Włoch. Dla Bułgara, który od dwóch sezonów regularnie startuje w zawodach Pucharu Świata (bez większego powodzenia) to pierwszy juniorski sukces na arenie międzynarodowej. Brąz wywalczył ledwie 18-letni Gaetan Paturel z Francji. Za podium, a przed Guńką uplasowali się Corentin Jacob z Francji, Ondrej Manek z Czech oraz Albert Engelmann z Niemiec.

Z piątki pozostałych reprezentantów Polski najwyżej sklasyfikowano Marcin Zawoła, który z trzema karnymi minutami na koncie zajął 24. miejsce. Trzy lokaty niżej zawody ukończył Fabian Suchodolski. Zawodnik UKS Biathlon Chorzów spudłował tylko raz i do zwycięzcy stracił niecałe trzy i pół minuty. Czwartą dziesiątkę otworzył Konrad Badacz, który do 28. czasu biegu dołożył sobie cztery minuty kary za pudła na strzelnicy. Z taką samą skutecznością strzelecką Wojciech Janik zajął 48. miejsce. Hubert Matusik z jednym niecelnym strzałem na koncie finiszował z 62. rezultatem.

Przed południem w biegu na dystansie 12,5km rywalizowały juniorki. Najlepsze okazały się Francuzki Camille Coupe oraz Jeanne Richard. Obie strzelały bezbłędnie, różnica między nimi wyniosła nieco ponad cztery sekundy. Niewiele brakowało, a rozdzieliłaby je Anastazja Griszina. Rosjanka również zachowała czyste konto na strzelnicy i zajęła trzecie miejsce z zaledwie dwoma dziesiątymi sekundy straty do Richard.

Jako czwarta z czasem gorszym o osiem sekund od zwyciężczyni biegu ukończyła Johanna Puff z Niemiec, która była najlepsza z pośród zawodniczek z jednym pudłem. Na siódmym miejscu sklasyfikowano Sarę Scattolo, która lideruje klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów. Włoszka szanse na podium straciła na drugim strzelaniu, gdy spudłowała dwukrotnie.

Identyczne strzelanie co Scattolo zaliczyła powracająca po chorobie Daria Gembicka. Z dwoma karami i stratą niemal trzech minut zajęła 22. miejsce. Barbara Skrobiszewska i Emilia Zasadna uplasowały się po sąsiedzku na pozycjach 62. i 63. Pierwsza spudłowała sześciokrotnie, druga zaliczyła cztery niecelne strzały.

WYNIKI:
BIEG INDYWIDUALNy JUNIORÓW
BIEG INDYWIDUALNY JUNIOREK

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Jan Guńka