Skład na MEJ bez trzech podstawowych zawodniczek

Zatwierdzono skład reprezentacji Polski na rozpoczynające się w środę Mistrzostwa Europy Juniorów. W Pokljuce wystartuje dziesięcioro Biało-Czerwonych.

Drużyna kobiet do Słowenii wybrała się mocno osłabiona. Trener Łukasz Słonina nie mógł powołać trójki podstawowych zawodniczek, które zachorowały na COVID-19.

- Anna Nędza-Kubiniec pozytywny wynik testu uzyskała jeszcze przed zgrupowaniem w Obertilliach, Patrycja Stanek i Klaudia Topór z objawami opuściły obóz po trzech dniach. Nie wiemy jeszcze na ile choroba spowodowała regres ich poziomu sportowego. Do Mistrzostw Świata Juniorów został jeszcze miesiąc. To odpowiednio dużo czasu żeby odbudować ich formę – powiedział Słonina.

- Obok Darii Gembickiej i Barbary Skrobiszewskiej w MEJ wystartują jeszcze Emilia Zasadna i Amelia Liszka, które moim zdaniem dobrze spisały się ubiegłotygodniowych startach. Przyda im się kolejne doświadczenie, na pewno nie będziemy od nich za wiele wymagać w kontekście wyników – powiedział Słonina, który dodał, że Liszka z uwagi na młody wiek (rocznik 2006) nie wystąpi w biegu indywidualnym.

Mniej powodów do zmartwień miał trener męskiej kadry młodzieżowej Rafał Lepel, który do startu w Mistrzostwach Europy Juniorów desygnował szóstkę zawodników.

- Zdecydowałem się na Jana Guńkę, Marcina Zawoła i Wojciecha Janika jako najlepszych juniorów, Konrada Badacza jako najbardziej wyróżniającego się juniora młodszego oraz najmłodszych w tym gronie Huberta Matusika i Fabiana Suchodolskiego, dla których start na MEJ ma być kolejną lekcją. W grudniu wykazali się najlepszymi pojedynczymi rezultatami wśród rówieśników, to przeważyło, że również znaleźli się w składzie – wyjaśnił Lepel.

Zawody rozpoczną się w środę od biegu indywidualnego. W czwartek rozegrane zostaną biegi sztafet mieszanych, a po dniu przerwy na sobotę i niedzielę zaplanowano sprinty i pościgi.

Mistrzostwa Europy Juniorów rozgrywane są w formule open – dopuszczony jest start zawodników spoza kontynentu. W przeciwieństwie do MŚJ rywalizacja toczy się bez podziału na dwie kategorie wiekowe.

Rok temu z uwagi na pandemię koronawirusa MEJ nie odbyły się. Dwa lata temu z Hochfilzen Polska wróciła z jednym brązowym medalem autorstwa Joanny Jakieły. Od początku rozgrywania MEJ reprezentanci Polski wywalczyli w sumie 26 medali – 7 złotych, 13 srebrnych i 6 brązowych.

Skład reprezentacji Polski na MEJ 2022:
kobiety - Daria Gembicka (UKS Lider Katowice), Barbara Skrobiszewska (MKS Karkonosze Jelenia Góra), Emilia Zasadna (UKN Melafir Czarny Bór), Amelia Liszka (BKS WP Kościelisko)
mężczyźni - Jan Guńka (BKS WP Kościelisko), Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra), Konrad Badacz (MKS Karkonosze Jelenia Góra), Wojciech Janik (AZS AWF Wrocław), Hubert Matusik (UKN Melafir Czarny Bór), Fabian Suchodolski (UKS Biathlon Chorzów)

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Łukasz Słonina

 Polska | mężczyzna | Rafał Lepel