Fillon Maillet królem pościgów

Czwarte kolejne zwycięstwo w biegu pościgowym odniósł Quentin Fillon Maillet. Francuz wygrał w Ruhpolding i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Spektaktularny atak na drugie miejsce przeprowadził Aleksander Łoginow, który startował z lokaty w czwartej dziesiątce.

Mimo komfortowej sytuacji na starcie - Fillon Maillet ruszał na trasę jako pierwszy z przewagą 7 sekund nad Benediktem Dollem i 32 sekund nad Antonem Smolskim - sprawy szybko zaczęły się komplikować. Francuz zaliczył karną rundę już podczas pierwszego strzelania i na kilkanaście minut pożegnał się z pozycją lidera wyścigu na rzecz Dolla. Kluczowe okazało się trzecie strzelanie, na którym Niemiec zaliczył dwie kary. Bezbłędny wówczas Fillon Maillet był już w wydawało się komfortowej sytuacji. Przed ostatnim strzelaniem miał ponad pół minuty zapasu nad goniącymi go Sebastianem Samuelssonem i Erikiem Lesserem. Żeby nie było za łatwo Fillon Maillet zaliczył drugą karną rundę, jego najgroźniejsi rywale nie wykorzystali jednak okazji i też pudłowali. W efekcie Francuz mógł pewnym krokiem zmierzać ku mecie, na której świętował jedenastą wygraną w karierze.

Ciekawie było za jego plecami, bo na ostatnie okrążenie jako drugi wybiegł Vytautas Strolia. Litwin stanął przed szansą na pierwsze podium w karierze, ale rywale finalnie okazali się za mocni. Jako pierwszy minął go Aleksander Łoginow, który do czołówki awansował z 32. pozycji na starcie! W pogoń za Rosjaninem rzucił się jeszcze Anton Smolski. Białorusin startował co prawda jako trzeci, ale po pudłach w postawie leżąc spadł na koniec drugiej dziesiątki. Bezbłędna stójka pozwoliła odzyskać utraconą wcześniej lokatę. Do wyprzedzenia Łoginowa sił jednak już nie starczyło i Smolski po raz trzeci w sezonie stanął na najniższym stopniu podium.

Wspomniany wcześniej Strolia przegrał jeszcze z Simonem Desthieux i finiszował jako piąty. Tuż za nim do mety dotarł najlepszy z Niemców Erik Lesser. Benedikt Doll, który na półmetku przewodził stawce z czterema karami w stójce dotarł do mety na jedenastej pozycji. 

Najlepszy start w sezonie zanotował Jakov Fak. Chorwat startujący w reprezentacji Słowenii awansował z 39. miejsca na 8. Słabo wypadli Norwegowie, którzy na co dzień dominują w rywalizacji na zapleczu PŚ. Najlepszy z nich, Sverre Aspenes, było zaledwie 25.

Do niecodziennej sytuacji doszło w trakcie pierwszego strzelania. Różnice w stawce były na tyle małe, że część zawodników z drugiej trzydziestki zameldowała się na strzelnicy zanim ich rywale z czołówki zakończyli strzelać. Zrobił się korek, sędziowie zmuszeni byli zastosować bonifikaty dla oczekujących na wolne stanowiska. Najwięcej czasu w kolejce odstał Władimir Ilijew, któremu od końcowego rezultatu odjęto 13 sekund.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet