Perfekcyjna Roeiseland, awans Hojnisz-Staręgi

Swoje szóste zwycięstwo w sezonie odniosła w niedzielę Marte Olsbu Roeiseland. Norweżka okazała się najlepsza na trasie biegu pościgowego w Ruhpolding. Awans na 21. miejsce zanotowała Monika Hojnisz-Staręga.

Olsbu Roeiseland po raz kolejny pokazała, że to właśnie w niej należy upatrywać głównej kandydatki do sukcesów w Pekinie. Liderka Pucharu Świata zaprezentowała na trasie biegu pościgowego w Ruhpolding stuprocentową skuteczność strzelecką i pewnie zwyciężyła w szóstych pucharowych zawodach w tym sezonie. Na pozycję liderki awansowała po drugim strzelaniu, gdy zwyciężczyni sprintu Elvira Oeberg miała na swoim koncie już dwie karne rundy. Mimo, że Szwedka podczas kolejnych wizyt na strzelnicy była bezbłędna to różnica między tymi dwiema zawodniczkami na mecie wyniosła 21 sekund. Pewnie byłaby wyższa gdyby nie komfort psychiczny z jakim ostatnią rundę biegową pokonywała Roeiseland. Z kolei Elvira Oeberg do końca musiała uciekać przed swoją starszą siostrą Hanną, która na trzecie miejsce awansowała z dopiero jedenastej pozycji po sprincie. Zawdzięcza to w dużej mierze niezłemu strzelaniu - pokonywała tylko jedną karną rundę.

Na miejscu czwartym finiszowała Anais Bescond, która na trzy tygodnie przed igrzyskami wydaje się być najrówniejszą z Francuzek. Wyprzedziła ona Linn Persson i Dzinarę Alimbekawą - Białorusinka wyjątkowo nie na miejscu czwartym, lecz tylko szóstym. Z trzeciej dziesiątki na ósme miejsce awansowała Julia Simon. Jeszcze większym osiągnięciem może się pochwalić Suvi Minkkinen, która obok Roeiseland była druga zawodniczką z czystym kontem na strzelnicy. Finka przesunęła się z 52. miejsca na starcie na 18. pozycję na mecie.

Skromniejszy awans zaliczyła Monika Hojnisz-Staręga. Polka pudłowała po razie podczas drugiego i trzeciego strzelania. Na swoje ostatnie okrążenie ruszała jako dwudziesta, po walce na finiszu w większej grupie zawodniczek naszą reprezentantkę sklasyfikowano na 21. pozycji, co jest drugim najlepszym wynikiem w sezonie.

Kamila Żuk nieźle radziła sobie na trasie, gdzie zanotowała 18. czas biegu - gorszy od najszybszej Justine Braisaz-Bouchet tylko o pół minuty. Gorzej drugiej z naszych zawodniczek poszło na strzelnicy, gdzie decydujące okazało się trzecie strzelanie. Polka musiała po nim pokonywać aż trzy karne rundy. Łącznie z czterema pudłami Żuk finiszowała na 35. miejscu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU POŚCIGOWEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Walter/IBU

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu Roeiseland