Wright najlepszy na południu

Campbell Wright w czwartkowym sprincie w Ruhpolding zajął 25. miejsce. Okazuje się, że jest to najlepszy rezultat biathlonisty reprezentującego kraj półkuli południowej w historii Pucharu Świata.

W zawodach Pucharu Świata startowały do tej pory reprezentanci czterech krajów z południowej części globu: Argentyny, Chile, Nowej Zelandii i Australii. Z tego grona najlepiej radzili sobie ci ostatni. Historycznym osiągnięciem był występ Aleksieja Ałmukowa na próbie olimpijskiej w Soczi. Australijski biathlonista o rosyjskich korzeniach zajął 33. miejsce w biegu indywidualnym. Jego osiągnięcie pobił w czwartek Campbell Wright. Nowozelandczyk w sprincie w Ruhpolding strzelał bezbłędnie i uzyskał 25. czas dnia. Nie były to jednak jego pierwsze punkty PŚ w karierze, bo w grudniu ubiegłego roku był czterdziesty w biegu na 10km w Ostersund.

19-letni biathlonista z Hawea Flat - osady położonej na Południowej Wyspie Nowej Zelandii - mimo tak udanych startów najprawdopodobniej nie znajdzie się jednak w reprezentacji swojego kraju na igrzyska w Pekinie. Wright zapewnił sobie co prawda jedną z dzikich kart, ale nie wypełnił krajowego minimum. A to było bardzo wygórowane - lokata w TOP16 zawodów Pucharu Świata. Do tej pory nominację do składu na igrzyska zapeniło sobie jedynie pięcioro Nowozelandczyków - przedstawiciele narciarstwa alpejskiego, narciarstwa dowolnego i snowboardu - wszyscy z realnymi szansami na olimpijskie podium.

Wright ma jednak w rękach pewien istotny argument mogący skłonić Nowozelandzki Komitet Olimpijski do nagięcia swych zasad - jest nim amerykański paszport. 19-latek podobnie jak jego rodzice ma podwójne obywatelstwo: nowozelandzkie i amerykańskie. Team USA chętnie widziałby go w swoich szeregach, a on sam nie wyklucza zmiany reprezentacji w przypadku gdyby pominięto go przy selekcji na nadchodzące igrzyska. Więc jeśli nie w stroju "All Black" w Pekinie to za cztery lata w Mediolanie w barwach USA - prędzej czy później olimpijski sen Wrighta pewnie się spełni.

Powiązane newsy

20.01.2022 | Zielone światło dla Wrighta

6.02.2014 | Igrzyska dla wybranych

Powiązane osoby

 Nowa Zelandia | mężczyzna | Campbell Wright