Jakieła z

W Osrblie zakończył się skrócony bieg indywidualny zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. Wygrała Janine Hettich z Niemiec. Najlepszy wynik w sezonie zanotowała Joanna Jakieła.

Zawodniczki rywalizowały na dystansie 12,5km, a za każdy niecelny strzał otrzymywały karę 45 sekund. Opłacało się strzelać bezbłędnie tak jak Janine Hettich, która wygrała dzięki temu swoje pierwsze zawody Pucharu IBU w karierze. 25-letnia Niemka o 42 sekundy wyprzedziła Jewgienię Burtasową. Rosjanka jako jedyna z zawodniczek stojących na podium zaliczyła jeden niecelny strzał. O kolejnych 13 sekund pokonała bezbłędną Marte Krakstad Johansen z Norwegii.

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej wysunęła się Elisabeth Hoegberg. Doświadczona Szwedka była dzisiaj zaledwie trzydziesta, ale jedenaście punktów wystarczyło jej do tego by wyprzedzić nieobecną w Osrblie Anastazję Szewczenko. Rosjankę wyprzedza o dwa oczka. Najwyżej z Polek plasuje się Joanna Jakieła, która awansowała na 56. miejsce. 

To efekt 19 punktów wywalczonych za 22. miejsce. Jakieła była bezbłędna podczas strzelania w postawie leżąc, w stójce notowała po jednym pudle. Z czasem gorszym od Hettich o 2 minuty i 50 sekund uplasowała się na początku drugiej dziesiątki. To jej najlepszy występ w sezonie 2021/22.

Gorzej poszło pozostałym reprezentantkom Polski, które nie powiększyły swojego dorobku punktowego. Magda Piczura i Kamila Cichoń spudłowały po razie i zajęły odpowiednio 47. i 53. miejsce. Z kolei Kinga Zbylut zaliczyła aż pięć niecelnych strzałów i sklasyfikowana została na 55. pozycji.

Zawodniczki powrócą do rywalizacji w Osrblie po dniu przerwy. W programie zawodów są jeszcze sprint i bieg pościgowy.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła