Trzy nowe strzelnice biathlonowe

W ostatnich dniach nowych strzelnic biathlonowych doczekały się obiekty w Kościelisku, Czarnym Borze i Jakuszycach. - Budujące jak rozwija się infrastruktura biathlonowa w ostatnich latach – powiedział Tomasz Bernat, dyrektor techniczny Polskiego Związku Biathlonu.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia polski biathlon doczekał się prezentu w postaci trzech nowoczesnych strzelnic biathlonowych. Przedstawiciele producenta – fińskiej firmy Kurvinen – gościli w ostatnich dniach kolejno w Jakuszycach, Kościelisku i Czarnym Borze, gdzie instalowali nowe kulochwyty.

Instalacja strzelnicy w Jakuszycach jest elementem większej inwestycji pod nazwą Dolnośląskie Centrum. Obiekt budowany jest docelowo pod kątem uzyskania licencji A umożliwiającej organizowanie najważniejszych biathlonowych imprez. Już teraz wiadomo, że w 2024 roku Jakuszyce gościć będą Mistrzostwa Europy Juniorów.

- Jakuszyce to największy projekt tego typu, jaki w ostatnich latach jest realizowany nie tylko w Polsce, ale w Europie i każdy kto z Międzynarodowej Unii Biathlonu odwiedzał to miejsce w ramach inspekcji był pod dużym wrażeniem. Obiekt zostanie otwarty już tej zimy i mamy nadzieję, że w marcu będziemy mogli go przetestować przy okazji Mistrzostw Polski Seniorów – powiedział Tomasz Bernat, dyrektor techniczny PZBiath, który w tym tygodniu odbierał strzelnice i przeprowadzał szkolenie z jej obsługi.

Wcześniej, bo już po świętach nową strzelnicę w Kościelisku sprawdzą nasi kadrowicze, którzy będą tam przygotowywać się do noworocznych startów pucharowych.

- Jestem pod dużym wrażeniem jak przebudowany został obiekt w Kościelisku. Połączone są trasy zimowe za drogą, zawody nie będą odbywać się już wyłącznie na stadionie. Mam nadzieję, że warunki śniegowe pozwolą w pełni wykorzystać możliwości tego obiektu – dodał Bernat.

W Jakuszycach i Kościelisku zamontowano pełnowymiarowe, trzydziestostanowiskowe strzelnice. Z kolei w Czarnym Borze nowa strzelnica będzie liczyć 24 stanowiska, o 3 więcej niż do tej pory.

- Obiekt w Czarnym Borze niedawno został zmodernizowany i aż prosiło się żeby wymienić jeszcze strzelnicę. W końcu będziemy się mogli obyć bez podciągania tarcz linkami, co usprawni nam organizację – zakończył Bernat.

Automaty strzeleckie zainstalowane w Kościelisku i Czarnym Borze zakupione zostały ze środków Polskiego Związku Biathlonu pozyskanych z Ministerstwa Sportu. Koszt zakupu wyniósł 1,8 miliona złotych.