Guńka liderem klasyfikacji generalnej

Po zawodach w Martell Jan Guńka objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów. 19-latek został trzecim Polakiem, który został liderem cyklu zawodów rozgrywanych pod auspicjami Międzynarodowej Unii Biathlonu.

Starty we Włoszech Guńka rozpoczął od 25. miejsca w biegu indywidualnym. Rozgrywane w następnym tygodniu sprint oraz supersprint zakończyły się zwycięstwami Polaka, dzięki którym awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów. Po 3 z 11 zaplanowanych biegów Guńka ma 136 punktów i o 15 wyprzedza Antona Vidmara ze Słowenii. Trzeci jest Stepan Kinasz z Ukrainy, który traci do Polaka 19 oczek.

Guńka jest trzecim Polakiem, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej zawodów IBU. Pierwszym jest oczywiście Tomasz Sikora, który zimą 2009 roku sześciokrotnie zakładał żółtą koszulkę lidera Pucharu Świata.

Mało kto jednak pewnie pamięta, że latem tego samego roku liderem IBU International Cross Biathlon Cup był Tomasz Puda. 23-letni wówczas zawodnik z Koszarawy na pierwsze miejsce generalki wyszedł po 4 z 10 zaliczanych startów, a cały cykl zakończył z takim samym dorobkiem punktowym co jego zwycięzca Olegs Maluhins z Łotwy. Choć zawody letniego Pucharu IBU okazały się efemerydą (niewiele później światowa federacja całkowicie zaprzestała rywalizacji w biathlonowym crossie) to sukces Pudy zapisał się w kronikach polskiego biathlonu.

 

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Jan Guńka